To vše s sebou nese riziko proboření se do ledové vody. Zvlášť nyní, když se teploty přehouply přes den nad nulu a do regionu dorazila obleva. V následujících dnech však má opět přituhnout a hasiči rozhodně varují před vstupem na zamrzlé vodní plochy.

„Člověk nebo zvíře po propadnutí se ledovou plochou mají jen velmi malou šanci dostat se z vody vlastními silami. V místě propadu se led dále láme, ve studené vodě velmi rychle dochází síly,“ varoval mluvčí hasičů Martin Kasal.

Hasiči proto pravidelně nacvičují tento typ záchrany. Takové cvičení mají za sebou například sokolovští hasiči, kteří záchranu osob trénovali na rybníku v Dolním Rychnově. „Pro záchranu z ledu mají hasiči řadu speciálních pomůcek, především speciální, takzvané suché obleky, které chrání před chladem, k tomu používají další pomůcky pro zachycení zachraňované osoby či pro samotné vytažení z ledu. Pro pátrání po osobách pod ledem mohou také využít dýchací přístroje, které jim umožňují krátkodobé ponoření pod hladinu,“ poukázal Kasal. Vždy se podle jeho slov jedná o velmi složitý zásah, kdy je důležitá rychlost a bezchybné provedení. „V případech proboření do ledu jde vždy o život a všechny okolnosti jsou zpravidla proti záchranářům,“ dodal.

Výcvik na ledu si organizují v zimním období hasiči ze všech profesionálních stanic v kraji.