„Dokončili jsme diskuse o společných programových prioritách. Výsledek teď projednají orgány zastoupených politických subjektů," uvedla Jana Vildumetzová. A dodala, že zároveň je připravována koaliční smlouva, která by měla třiadvacet hlasů.

Na dotaz, zda se koaličních jednání stále účastní i ODS, protože podle dobře informovaného zdroje minimálně jeden z jejích zvolených krajských zastupitelů s podpisem pod krajskou koalicí váhá, Jana Vildumetzová uvedla, že ANO v jednání respektuje vedení jednotlivých stran, která odpovídají za své členy a zastupitele.

Ostatní strany a hnutí, které se v memorandu zavázaly, že o krajské koalici budou jednat výhradně s ANO, mlčí. Piráti už ale zveřejnili návrh na rozdělení kompetencí a své programové priority. A to přehledně, v devíti bodech.

Mezi jiným požadují jasnou koncepci využití majetku kraje, transparentní účty, otevřená výběrová řízení, vyšetření všech vratek dotací a škod způsobených Karlovarskému kraji nebo možnost účasti zastupitelů na jednání krajské rady a výborů.

Veřejnost by zase měla mít přístup na komise. Ale také jasné oddělení podpory profesionálního a amatérského sportu.

Koalice složená z ANO, Pirátů, HNHRM a ODS by měla v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu jen těsnou většinu.