VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomocí vrtů nahlédnou vědci do útrob země

Karlovarský kraj – Zemětřesné roje, které se v Karlovarském kraji opakují už od dob středověku, stále nedávají odborníkům spát. Pokaždé když se zemětřesení v regionu ohlásí specifickým duněním a tradičním chvěním předmětů, žhaví se linky Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze.

1.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrace ukazuje, jak pod Chebskem vzniká zemětřesení. Foto: Foto: Deník/Petra Smrčková

Lidé chtějí vědět, kdy udeří další otřes, jakou sílu bude mít, a dokonce zdali se nemají z rodného Karlovarského kraje odstěhovat. Odborníci pokaždé všechny uklidní, že se není čeho bát. V západních Čechách se vyskytují takzvané zemětřesné roje, které nemohou svou silou překonat magnitudo čísla 5. Ale aby odborníci mohli zemětřesení studovat s ještě větší přesností a aby mohli detailněji sledovat dění v zemské kůře, odstartovali projekt na vybudování několika mělkých vrtů na Chebsku. Ty postupně vyrostou během několika let. Co přesně vrty do země seismologům přinesou, vysvětlila seismoložka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Pavla Hrubcová (na snímku).

Pavla Hrubcová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.O seismologické vrty do země usilujete několik let. V jaké fázi nyní jednání jsou? Kde přesně byste vrty vybudovali a jak by měly být hluboké?
Díky své jedinečnosti je oblast západních Čech a přilehlé části Německa ideální pro vybudování laboratoře in situ, která bude sloužit ke studiu vzájemných vztahů mezi zemětřeseními, fluidy – tj. kapalinami v zemské kůře, horninovým prostředím a biosférou. Laboratoř se bude skládat ze sítě pěti mělkých vrtů a její vybudování proběhne v rámci mezinárodního vrtného programu ICDP (International Continental Drilling Program). Nově vzniklá moderní, komplexní laboratoř v mělké hloubce se zaměří na tři vzájemně propojené oblasti základního výzkumu: zemětřesné roje, výrony CO2 magmatického původu a jejich migraci zemskou kůrou a složení a změny v hlubší biosféře. Laboratoř tak bude sloužit unikátnímu multiparametrickému sledování zemětřesení a jeho přidružených projevů. Hloubka monitorovacích vrtů bude první stovky metrů a umožní výrazně zlepšit registraci seismické aktivity a mobility fluid. Pozorování ve vrtech poskytne možnost sledovat velmi slabá zemětřesení a analyzovat procesy vyvolané fluidy v ohnisku zemětřesení. Doposud se sledování a analýza fluid prováděly pouze na povrchu, mnohdy v nepravidelném režimu. Protože jsou místa s masivními výrony CO2 dobře známá a dostupná, nabízí se možnost vybudování nepřerušeného monitorování a analýzy v reálném čase na bezpečných a snadno přístupných místech. Sledování fluid bude navíc probíhat v různých hloubkách, což umožní odlišit vliv povrchových a hlubokých procesů na složení a množství fluid. Pro sledování zemětřesení a fluidní aktivity budou tyto vrty rozdělené na fluidní a seismologické. Místa mělkých monitorovacích vrtů pro sledování zemětřesení jsou plánovaná v okolí města Oloví a na Mýtině, na území Německa u Bad Brambachu a v okolí Klingenthalu. Dva rozdílně hluboké fluidní vrty budou umístěné v blízkosti Hartoušova, první z nich už vybudovaný je. Vrty budou osazené vrtními seismometry k registraci slabých zemětřesení, fluidní vrty navíc spektrometrem a přístroji pro sledování složení fluid a jejich změn.

Zpřesní se vybudováním vrtů podstatným způsobem získané informace o dění pod našima nohama?
Oblast západních Čech a přilehlá část sousedního Německa se vyznačují zvýšenou geodynamickou aktivitou. Ta se projevuje ve formě zemětřesných rojů, vyvěrá zde množství proplyněných minerálních vod a volného oxidu uhličitého. Kvartérní vulkanickou činnost dokládají sopky. Všechny tyto jevy spolu se seismicitou oblasti svědčí o aktivních geodynamických procesech. Tím se tato oblast řadí mezi unikátní místa v Evropě. Po dlouhá desetiletí se seismologové snaží najít příčinu zdejších zemětřesení i hlubší souvislosti s ostatními geodynamickými projevy. V současné době se má za to, že zemětřesné roje jsou v mnoha případech iniciovány fluidy. Není ale jasné, jakým způsobem k tomu přesně dochází. Geodynamická aktivita, fluida a zemětřesné roje v západních Čechách tak představují unikátní fenomén světového významu, jehož dlouhodobé sledování může přispět k zodpovězení podobných otázek.Ilustrační snímek.

Jak dlouho by se vrty v chebském regionu budovaly? A na kolik korun by mohly přibližně přijít.
Vybudování sítě mělkých vrtů má několik etap a zahrnuje přípravné části, jako vytipování vhodných vrtných monitorovacích míst, administrativní část zahrnující projektovou dokumentaci a nezbytná povolení, vlastní vrtání a v neposlední řadě osazení vrtů přístroji. Realizace monitorovací sítě ve vrtech se uskuteční v řádu několika let. Vlastní vrty se budují postupně, nově nabyté zkušenosti z jednoho vrtu se uplatňují při realizaci dalších vrtů. Vybudování sítě mělkých monitorovacích vrtů probíhá v rámci mezinárodního vrtného programu ICDP (International Continental Drilling Program), na přístrojové vybavení budou poskytnuty finance z české i německé strany. Na práce spojené s vrtáním je v programu ICDP alokována částka kolem 1 mil. USD, tedy 22 milionů korun.

Jsou podobné seismologické vrty i někde ve světě?
Ve vyspělých státech, kde jsou zemětřesení běžným jevem, je takové monitorování standardní. Seismické stanice umístěné do mělkých vrtů umožňují odstranit povrchový seismický šum, což přispívá k detailnějšímu poznání parametrů zemětřesení. Západočeská zemětřesení soustavně registrují povrchové seismické stanice v síti WEBNET a vyhodnocuje je Geofyzikální ústav Akademie věd ČR. Seismické stanice ve vrtech mohou přinést dodatečné informace o parametrech zemětřesení. Vrtné stanice navíc doplní stávající seismickou síť zejména v místech, kde je registrace pozemními stanicemi díky vysoké úrovni šumu znemožněna, například v Chebské pánvi. Plánovaná hloubka vrtů je malá a odpovídá mělkým průzkumným ložiskovým vrtům, kterých se v minulosti zrealizovalo i v západních Čechách několik, mnohdy i hlubších.

Existuje reálná možnost, že byste se pomocí vrtů o blížícím se roji dozvěděli s větším předstihem?
Předpovídání zemětřesení není jednoduchý proces. Ačkoliv se poznání procesů souvisejících s přípravou a vznikem zemětřesení a technika měření různých seismologických parametrů v posledních několika desetiletích vyvíjely velikou rychlostí, stále zůstává velmi obtížným úkolem změřit a vyhodnotit takové změny v zemské kůře, které by mohly být využity k včasné a přesné předpovědi zemětřesení. Odborníci sice znají oblasti, kde se zemětřesení vyskytují nejčastěji, ale předpovědět je nedokážou. Jde o příliš složitý systém s příliš mnoha proměnnými.

Nemohou zmíněné vrty nějakým způsobem ovlivnit vydatnost minerálních pramenů u Františkových nebo Mariánských Lázní?
Plánované vrty jsou mělké. Navíc celá oblast západních Čech je hustě protkaná strukturními vrty, které pocházejí převážně z 60. až 80. let a jsou někdy i mnohem hlubší. K poškození režimu minerálních vod by tedy dojít nemělo. Přesto plánované vrty podléhají schvalování odborníky, kteří mají tuto oblast na starosti.

Zmínila jste, že jeden z mělkých vrtů se nachází už u Hartoušova. Podařilo se skrz něj přijít na něco převratného, co se zemětřesných rojů týče?
Vrt byl dokončen nedávno, umístění přístrojů se zatím realizuje, takže je předčasné hovořit o nějakých výsledcích.

Nyní s vlnou nového zemětřesného roje se lidé ptají, co vlastně otřesy způsobuje. Dokážete s pomocí vrtů přesněji určit pravou příčinu záchvěvů půdy? Spekulovalo se i o nově se rodící sopce pod Karlovarským krajem.
O nově rodící se sopku se v západočeské oblasti nejedná. V současné době se má za to, že zemětřesné roje jsou v mnoha případech iniciovány fluidy, to jest kapalinami v zemské kůře. Pořád ale není jasné, jakým způsobem k tomu přesně dochází.

Autor: Jan Buriánek

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žil u nás bez povolení, policie ho odvezla na záchytku pro cizince

Sázení stromků v rámci projektu WeLoveŠumava.
16

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Ostrý zloděj vyhrožoval ostraze

Karlovy Vary - Muž chtěl odejít bez zaplacení, ale zastavila ho pracovnice ostrahy. Začal jí vulgárně nadávat.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Karlovarský kraj - S poi točí od svých čtrnácti let. Bydlí v Bukovanech a lítá po celém světě. Tomáš Bartoš a jeho nevšední koníček.

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

V tom, zda je, nebo není v provozu karlovarské krematorium, panuje mezi lidmi řada nejasností. Jaká je tedy reálná situace?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT