Skutečné zjištěné stavy zvěře jsou 16 424 kusů, normovaný stav je přitom 3626 kusů," řekl František Havránek z VÚLHM. Podle ústavu by se měla pro dodržení normovaného stavu odstřelit v prvním roce polovina z přemnožených jelenů, v dalším třetina a zbytek v následujících dvou letech. Podle něj je problémem, že jeleni se v Krušných horách stěhují z honitby do honitby. Jednotliví myslivci je prý pak označují za cizí problém. Podle Havránka by nepomohlo ani nasazení vlků či jiných šelem.

Ekonomické škody

Podle něho přemnožená zvířata mají vliv i na biodiverzitu hor. Poškození od jelenů, kteří utrhávají kusy kůry, je prý „vstupní branou" pro nárůst hniloby na stromech. „Působí neúnosné ekonomické škody lesnímu hospodářství vzhledem k následné předčasné obnově rozpadajících se porostů zničených hnilobami a dalšími navazujícími škodlivými vlivy, jako jsou vítr nebo sníh, a to již v 50 až 60 letech věku, i když by se mohly dočkat 100 až 120 let a přinést i ekonomický užitek z prodeje kvalitního dřeva," vysvětlil Havránek.

Problém s jeleny připouští i státní podnik Lesy ČR. „Jeleni se v Krušných horách přemnožili už před 30 lety a jsou každopádně jedním z limitujících faktorů při obnově krušnohorských lesů," sdělila mluvčí společnosti Eva Jouklová. Podnik se snaží revitalizovat zdejší lesy, například i výsadbou nových sazenic. Lesy ČR jich během pěti let v Krušných horách vysadily 6,5 milionu.

Změna zákonů

Ministerstvo zemědělství připravuje novelu mysliveckého zákona. Již na konci loňského roku začala platit vyhláška, podle které můžou být laně a kolouši lovení od srpna do konce března. Dříve totiž končila lovecká sezona v půlce ledna.

Obnova hor má pokračovat

Obnova Krušných hor by podle říjnového prohlášení vlády měla pokračovat. Ministři životního prostředí a zemědělství dostali za úkol předložit vládě do začátku letošního listopadu program revitalizace Krušných hor. Dokument už odborníci připravují. Investice mají být v řádu několika miliard korun. Mezi jinými ministerstva plánují další vápnění lesů pro zlepšení půdy a další novou výsadbu.