„Letošní sezona se ponese v duchu oslav dvaceti let od otevření zámku. Není vyloučeno, že oslavíme také příchod miliontého návštěvníka. To se ovšem ukáže až podle síly sezony," uvedl kastelán Tomáš Wizovský.

Samotné zahájení se uskuteční bez doprovodného programu. Návštěvníci sem však mohou zavítat již od 10:00 a vybrat si některý z návštěvnických okruhů.

Jeden je zavede do tradičních zámeckých interiérů, kde představí historii místa i se stavebním vývojem a osudy majitelů a další přítomným ukáže ojedinělou románskou zlatnickou památku, tedy relikviář sv. Maura, a to i s doplňující expozicí o jeho minulosti.

Další dva okruhy jsou určeny pro rodiny, kdy na děti čeká poznávání historie místa i předmětů nebo dobrodružná trasa jeho přilehlým areálem, která přiblíží rozdíly života na středověkém hradě a novověkém zámku.

Vedle toho místo láká návštěvníky také svým geniem loci. „U této památky se mi líbí také unikátní spojení gotického hradu s barokním zámkem v jednom areálu a jeho zasazení do krásné přírody Slavkovského lesa," komentovala Pavlína Lehečková z Chodova. Do prostor památky se podívala loni vůbec poprvé.

Státní hrad a zámek Bečov bude tedy od prodlouženého velikonočního víkendu otevřen opět denně až do 28. října, a to od 10:00 do 17:00.

Další informace o vstupném a podobně lze nalézt na stránkách památky www.zamek-becov.cz.