Oba lídři si navzájem vyzdvihli zásluhy, kontakty a především zkušenosti v politice. „Jan Horníka má v senátu už vybudovanou vysoce efektivní síť kontaktů. Proto má daleko lepší výchozí pozici, než kdyby za tuto koalici kandidovat nováček Navíc má jako starosta Božího Daru a krajský zastupitel zpětnou vazbu na komunální i krajskou politiku," konstatoval Petr Kulhánek.

Jan Horník zase vyzdvihl činnost primátora Kulhánka. „Má o komunální i krajské politice, o cestovním ruchu a lázeňství perfektní přehled a kvůli svým dalším funkcím je osobou známou už po celé republice. V senátu se podstatné věci odehrávají v kuloárech a jednotlivec je zde téměř ztracen," vysvětlil Jan Horník. Ten zároveň bude i na kandidátce této koalice do krajských voleb, ale v případě volebního úspěchu STAN, nezávislých a KOA s podporou lidovců nepočítá s tím, že by se účastnil struktury vedení kraje. Lídr Petr Kulhánek má ale cíle zcela opačné. Pokud by tato koalice v krajských volbách zvítězila, post hejtmana by neodmítl. Vykonávat zároveň funkci primátora a hejtmana ale dohromady podle něj nejde. „Zatím je ale vše v čistě hypotetické rovině. Čím více mandátů ve volbách získáme, tím lépe. Nyní máme čtyři mandáty a cokoliv nad tento počet pro nás bude úspěchem. V krajském zastupitelstvu bychom chtěli získat až deset křesel, " zdůraznil Petr Kulhánek.

Na dotaz, co Jan Horník říká svému senátorskému rivalovi za ANO, což je Josef Váňa, Jan Horník uvedl, že tento kandidát na senátora je věcí hnutí ANO. „Známe se dobře, je to náš kamarád, jsme oba horalé. Jako stratég bych jej ale postavil v Pardubickém kraji. Je to ale kandidát velmi kvalitní," míní Jan Horník. Podle Jitky Pokorné, krajské předsedkyně STAN a starostky Nové Role, se už krajská kandidátka této koalice rýsuje Olga Haláková (KDU-ČSL) zdůraznila, že je dobře, že členové o lídrech takto rozhodli a že koalice klade důraz na znalosti, odbornosti a letité zkušenosti a profesionální přehled svých lídrů i kandidátů do senátu i krajských voleb. Lidovci na kandidátce tohoto uskupení získají tři místa do patnáctého místa. Koalice STAN, nezávislých, KOA s podporou lidovců ještě intenzivně jedná s TOP09, o niž by tuto kandidátku ještě ráda rozšířila. „Zda naši nabídku TOP09 přijme, o tom se rozhodne příští týden. Naše návrhy už tato strana obdržela," uvedla Jitka Pokorná. Naopak neúspěšně skončilo jednání této koalice se Stranou zelených a Piráty. „Piráti uvedli, že půjdou do krajských voleb samostatně a zelení na naše návrhy nepřistoupili. Je to škoda," vysvětlila Jitka Pokorná. Koalice STAN s partnery už uvažuje i o tom, s kým by uzavřela na kraji povolební partnerství. „Rozhodně to nebude KSČM, to zcela vylučujeme. Jednat budeme mimo komunistů s každým. Nejbližším partnerem pro případnou koalici je pro nás Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst," podotkla Jitka Pokorná.

Volební kampaň začala pro koalici STAN, nezávislých, KOA s podporou lidovců vlastně už včera. „My objíždíme obce a a mapujeme problémy. Ptáme se starostů, co by změnili a svůj volební program na to napasujeme. Kraj by měl obcím pomáhat," doplnila krajská předsedkyně STAN Pokorná. Za nejpalčivější potíže v kraji tato koalice označila koncepci zdravotnictví, nedostatek zdravotního personálu, hodlá dopracovat síť nemocnic v kraji nebo sociální oblast. „Tyto problémy už řešilo současné krajské zastupitelstvo, ale všechno se v tomto volebním období nestihne. Navážeme na ně hned, jak budou dokončena jednání o případné krajské koalici. Známe problémy v místě, v obcích i ve městech, jsme v kontaktu se starosty, a toto spojení by nás mělo posilovat," uvedla Jitka Pokorná s lídrem Petrem Kulhánkem.