Vězte, že si ještě počkáte. Budoucí prvňáci k zápisům půjdou místo ledna a února až v dubnu.

„Přiznávám, že jsem poctivě sledovala stránky školy i vývěsku a čekala, kdy už se tam zápis objeví," řekla Jana Kafková z Chebu. „Až pak mi kamarádka řekla, že mám ještě spoustu času." Důvodem posunutí je podle novely Školského zákona posunutí zralosti dětí. U šestiletého dítěte je totiž znát každý měsíc a tímto krokem by se měl snížit počet odkladů povinné školní docházky. „Mám dva syny," řekla Daniela Moravcová z Františkových Lázní. „Jeden je narozený v březnu, druhý v lednu. U prvního syna jsem opravdu bojovala za odklad, protože šel k zápisu vlastně teprve v pěti letech. Kdyby šel až o tři měsíce později, bylo by to jiné. V té době totiž už na školu, jak se říká, měl. Uměl věci, které v lednu ještě nezvládl. S druhým chlapcem nás to čeká nyní a osobně dubnový termín vítám a za odklad se v žádném případě prát nebudu." Druhým důvodem posunutí je i fakt, že škole se uleví provozně. Lednové zápisy se totiž kryly s končícím prvním pololetím, kdy měli učitelé nejvíce práce s uzavíráním klasifikace. Dubnový zápis může ale zatížit pedagogicko - psychologické poradny.

Ředitelé škol a samotní psychologové proto apelují na rodiče, aby v případě, že jsou už nyní přesvědčeni o odkladu, navštívili poradnu s předstihem a zprávu přinesli rovnou k dubnovému zápisu.

A co všechno vlastně musí budoucí prvňáček umět a zvládat? Dítě by mělo bez problémů zvládat odloučení od rodičů, dokáže se obléci i obout. Předškolák by měl také mluvit ve větách, zacházet s hračkami, správně držet tužku, rozlišovat pravou a levou stranu.

Stejně tak je důležité, aby dítko rozeznávalo geometrické obrazce a soustředilo pozornost na činnost.

Na zápis není třeba podle odborníků dítě nijak připravovat, nebo ho dokonce stresovat. Rodiče, kteří mají přesto ze zápisu do první třídy obavy, mohou využít služeb, které základní školy nabízí. Většina z nich totiž nějakou dobu před zápisem pořádá školičku pro školkáčky nebo zápisy nanečisto.