Studenti si sami vyzkoušeli na speciálních maketách, jak to vypadá, když se v nich nacházejí nádory. Karlovarský kraj se k tomuto projektu prevence rakoviny varlat a prsu připojil jako první v republice. Členové Dialog Jessenius pak předali makety studentům zdravotnických škol v Karlových Varech a Chebu, aby se na nich mohli učit. Přednášky se konaly pro studenty na Střední škole logistické v Dalovicích a na Gymnáziu a střední odborné škole Chodov.

Petr Koukal na začátku setkání vždy přednesl svůj příběh, kdy ve 24 letech prodělal rakovinu varlat. Celý program je tak prošpikován osobní zkušeností. „Hlavní je se nestydět o tom mluvit s rodinou, přáteli, s lékařem. Je to normální a včasná reakce mi zachránila život," uvedl badmintonista, který společně s manželkou, biatlonistkou Gabrielou Koukalovou, právě ve spolupráci s Dialogem Jessenius nafotil před časem sérii odvážných fotek, právě aby upozornili na tuto problematiku.

Řada mladých lidí podceňuje toto riziko, součástí přednášky proto byly i rady, jak a kdy provádět samovyšetření.

„Jsme rádi, že to studenty zajímá. Snažili jsme se spoty i celou kampaň pojmout vtipně a moderně. Je to problém, kdy si řekneme, že se nás to netýká, a přitom stačí věnovat kontrole několik minut párkrát za měsíc," doplnila Michaela Tůmová, zakladatelka Dialog Jessenius, s tím, že by ráda rozjela tuto akci ve všech krajích republiky.

Studenti si tak odnesli cenné rady a postřehy z osobní zkušenosti. Také si zkusili ohmatat umělá prsa a varlata, která už obsahovala nádor, aby zjistili, co hledat. „Ke svému zdraví jsem přistupoval jako většina mladých a pak jsem najednou stál v ordinaci u lékaře, který vyslovil diagnózu rakovina varlat. Proto o této problematice nyní mluvím veřejně a snažím se motivovat lidi, aby se za to nestyděli," dodal Petr Koukal.

Pro další informace a poradenství o rakovině varlat stačí navštívit weby www.stkprochlapy.cz nebo o rakovině prsou www.rucenaprsa.cz.