Pochod Zimním krajem léčivých vod zavedl turisty z centra Mariánských Lázní také na Podhorní vrch, Hameliku nebo na Kamzík. Právě tam mohli přihlášení účastníci vystoupat na zrekonstruovanou rozhlednu. „Šlo o výjimečnou možnost pro účastníky pochodu, kterou nám poskytl majitel objektu. Rozhledna je jinak uzavřená,“ sdělila Deníku Milena Kafková z Českého klubu turistů odboru Mariánské Lázně. Dodala, že na letošní ročník se přihlásilo 281 lidí z různých koutů Karlovarského kraje.

V sobotu v rozhledně na návštěvníky dohlížel a po deseti na ochoz pouštěl Josef Peterek z mariánskolázeňského odboru klubu českých turistů. „Původně zde byla dřevěná vyhlídka, dnes je rozhledna kamenná, dřevěný ochoz je dvacet pět metrů vysoko. Naposledy jsem se tu byl podívat před pěti lety, areál doznal velikých změn, je vidět, že je zde investováno spoustu milionů. Je to nádherné,“ řekl. Cíl turistického pochodu byl v nedalekém hotelu Krakonoš.

Zdroj: Antonín Hříbal

Rozhledna Kamzík bývala kdysi součástí výletní kavárny, kterou koncem devatenáctého století nechala postavit Sofie Stőhrová z Mariánských Lázní. Postupně přibyla restaurace s terasou, tenisový kurt, v kavárně hrávala hudba a místo se stalo oblíbeným cílem lázeňských hostů. Na Kamzík jezdil z lázeňského města i autobus. Zajímavostí je, že v roce 1947 navštívil Kamzík prezident Eduard Beneš s chotí Hanou Benešovou.