Uvolněným členům Rady Karlovarského kraje totiž náleží podle nařízení vlády po skončení funkčního období i odměna. Dosavadní hejtman Martin Havel (ČSSD) by tak obdržel 86 467 korun a dosavadní náměstek hejtmana Jakub Pánik (ČSSD) 78 515 korun.

Se stejnou částkou by post krajského náměstka hejtmana opouštěl také Miloslav Čermák (ČSSD), současný krajský radní Edmund Janisch (ČSSD) by si přišel na 63 100 korun.

„Odměny jsou stanoveny podle zákona o krajích. Ten vychází z počtu obyvatel a částky se politikům vyplácejí po skončení funkčního období po dobu třech měsíců od konání krajských voleb. A to těm politikům, kteří nejsou znovu zvoleni do uvolněných funkcí," vysvětlila Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu.

Pokud by sociální demokraté po šestnácti letech skutečně skončili v krajské opozici, pak by současný hejtman Martin Havel nastoupil do práce co nejdříve, tedy už od druhého dne, kdy by z funkce hejtmana odešel.

Už dříve pro Deník Havel uvedl, že má o své budoucnosti konkrétní představu a že se chce pohybovat v oblasti práva.

„Nehodlám si brát žádnou tříměsíční dovolenou, snad týden až na Vánoce. Nikdy jsem nepočítal s tím, že bych byl politikem až do své smrti," konstatoval.

Pro krajského náměstka Jakuba Pánika (ČSSD) by se v případě odchodu z vedení kraje prakticky nic nezměnilo. „Já jsem soukromou sféru neopustil a stále mě živí privátní sektor. V tom jsem nepřestal fungovat, i když manažersky podnikám mimo kraj," uvedl Jakub Pánik. Pod něj nyní v krajském vedení spadá zdravotnictví a doprava a do této funkce nastoupil před půldruhým rokem, když se rozpadla tehdejší koalice ČSSD a KSČM.

Neuvolněným náměstkům a radním žádná odměna po skončení funkce nenáleží. To se týká současného krajského náměstka Petra Zahradníčka (TOP 09), neuvolněného krajského náměstka Dalibora Blažka (HNHRM), neuvolněného krajského náměstka Jiřího Červenky (ODS) a krajských radních Josefa Hory (HNHRM) a Petra Šindeláře (ODS).