Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení se zaměří na likvidaci predátorů užovky stromové

Osvinov - V obci mezi Stráží nad Ohří a Krásným Lesem již několik let funguje spolek Zamenis, který se už léta snaží o šíření osvěty o našem největším a nejvzácnějším hadu, užovce stromové, a jeho ochranu. Do činnosti spolku patří také provoz infocentra, budování a úprava líhnišť a zídek pro hady a v letošním roce je také v plánu likvidace nepůvodních predátorů užovky stromové.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Populace v Karlovarském kraji je nejseverněji žijící skupinou tohoto plaza na světěFoto: Ilustrační foto: Deník

Díky zápalu členů Zamenis se daří počty užovky stromové udržovat. „Podrobné výsledky studie početnosti užovek budou známy až na konci sezóny 2016, nicméně naše předběžné výsledky ukazují, že početnost užovek se v posledních letech výrazněji nemění, tedy jejich počet ani neklesá. Patrně potrvá mnoho dalších let, než se naše praktické úsilí projeví v prokazatelném zvýšení početnosti," uvedla členka sdružení Radka Musilová.

Podobně jako v předchozích letech bude pokračovat údržba přibližně patnácti líhnišť a deseti zídek. „Dále spolupracujeme s místními lidmi a snažíme se zmapovat okrajové části areálu výskytu užovky stromové. V letošním roce se také chceme intenzivněji zaměřit na její nepůvodní predátory, jako jsou mýval severní, norek americký či psík mývalovitý," dodala Musilová.

Zájemci se pak mohou o této populaci dozvědět více také v místním infocentru.

„Naše infocentrum je v zásadě v provozu celoročně, nicméně od května do října je možné pozorovat naše druhy hadů ve venkovní expozici, dále zde máme k dispozici řadu informačních materiálů a poskytujeme odborný výklad jednotlivcům i skupinám," dodala.

Infocentrum se nachází v bývalé hasičárně a lidé tu uvidí vedle materiálů o užovce stromové také expozici loveckých trofejí z Evropy, Asie, Afriky a Ameriky. V přilehlém Přírodovědném parku se dále nachází hmyzí hotel, mini líhniště pro plazy, skalky pro ještěrky, budky pro ptáky, plchy a netopýry, informační tabule o přírodním bohatství Poohří a také společenská zóna.

Kontakty a další informace o činnosti spolku lze nalézt na www.zamenis.cz.

Autor: Zdeněk Hnízdil

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

FOTO: Mladí, začínající rybáři závodili v lovu na udici už tradičně Na Kocandě

Karlovarsko - Přípravy a těšení na dětské rybářské závody se pokaždé nesou ve velkém napětí a očekávání. Nebylo tomu jinak ani Na Kocandě, kde proběhly další rybářské závody mladých, začínajících rybářů.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení