Vzniklo rekonstrukcí jednoho z objektů v karlovarské nemocnici. Další dialyzační střediska má tato společnost ještě v Sokolově a Mariánských Lázních, ale toto je ze všech nejmodernější. Jeho kapacita, která se zdvojnásobila, bude dostatečná také pro realizaci rekreačních dialýz to znamená dialyzační léčbu pro pacienty z celého kraje i ze zahraničí a také pro lázeňské hosty. „Díky tomu, že zde bude dostatek místa i pro zavedení dalších služeb a kompletně rozšíříme kapacitu, pacientům se zcela zásadně změní komfort při léčbě," uvádí k novému pracovišti ředitel společnosti Fresenius Medical Care David Prokeš.
V nových prostorách je na 20 lůžek, což podle primářky karlovarské dialýzy zlepší podmínky jak pro pacienty, tak i personál.
Náklady na přestavbu zchátralé budovy nemocničního areálu byly 32,5 milionu korun. Firma je nemocnici zaplatila formou předplatného na nájem na 17,7 roku. Po umoření částky bude zase platit klasické nájemné.
Veškeré vybavení střediska splňuje nejpřísnější hygienické normy a odborné požadavky. „Nejnovější dialyzační technika umožňuje poskytnout všem pacientům nejúčinnější metodu, tak zvanou vysokoobjemovou hemodiafiltraci. „Ta je u nás i ve světě oceňována především pro svoji účinnost a vysoké bezpečí při léčbě. Pacienti ji snáší mnohem lépe než klasickou hemodialýzu," vysvětlila lékařská manažerka Michaela Ságová.
Vysokoobjemová hemodiafiltrace snižuje velkou měrou projevy spojené s dialýzou jako například křeče, zvracení, nauzeu nebo bolest hlavy. „Navíc nezatěžuje tolik srdečně cévní systém, významně snižuje riziko úmrtí na infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu," doplnila lékařka a manažerka Michaela Ságová.
Rozdíl mezi původní a současnou léčebnou metodou při dialýze potvrzuje i pacient Tomáš Gono. „Ještě v roce 2003, když jsem onemocněl, mi postupně umírali kamarádi , jimž také selhaly ledviny. Teď se to děje jenom výjimečně. Navíc odpadají vedlejší negativní účinky. Často se mi po původní léčbě motala hlava, protože mi hodně poklesl tlak. Teď je to naprosto v pohodě. Dialýzu zvládám při zaměstnání, dá se plánovat čas a léčbě přizpůsobit pracovní činnost," vysvětlil.
V pravidelném dialyzačním programu dialyzačního střediska v karlovarské nemocnici je 62 pacientů, kteří chodí pravidelně třikrát týdně na očištění krve od škodlivých látek.
V předchozím působišti, o 300 metrů dále, musela dialýza fungovat tři dny v týdnu ve čtyřsměnném provozu, a pacienti tak někdy museli na vyčištění krve chodit i v době od půlnoci do časného rána. Nové prostory umožní přejít na třísměnný provoz ve třech dnech a ve třech dnech na jednosměnný. „To mám ještě v živé paměti. Také jsem musel přijít o půlnoci. Byla to zátěž, ale kvůli nedostatku místa to prostě jinak nešlo," potvrzuje bývalé problémy v léčbě i Tomáš Gono.
Podle hejtmana Josefa Novotného znamená dialýza v areálu karlovarské nemocnice především komfort pro pacienty z celého regionu. „Mají tak v nemocnici pohromadě široké spektrum služeb i potřebné moderní zázemí," uvedl. Rekonstrukcí pavilonu navíc nemocnice vyřešila i některé vlastní provozní potřeby.
„V první řadě se tím zlepší prostředí pro návštěvníky zubní ambulance a pohotovosti. Zároveň jsme ale rekonstrukcí získali také potřebné provozní prostory," doplnil lékař Josef März, předseda představenstva KKN, s tím, že je nutné mít stabilně k dispozici volné kapacity.
„Nemocnice je v provozu čtyřiadvacet hodin denně, ale zároveň musí být schopna zajistit svůj chod i v době, kdy dochází k nejrůznějším opravám nebo rekonstrukcím. Menší část tohoto pavilonu tak bude vyčleněna právě na přesuny ambulantních pracovišť nebo administrativy jednotlivých oddělení v podobných případech. Což nám umožní zachovat jejich komfortní provoz pro pacienty i v případech, kdy to dosud nebylo možné vůbec, nebo jen s velkými obtížemi," vysvětlil.
Dialytické středisko je v Karlových Varech od roku 1985 a pravidelná dialýza v něm funguje od roku 1986. V roce 2008 středisko převzala, přes výhrady části odborné veřejnosti, společnost Fresenius. Před dohodou o rekonstrukci a vybudování nového sídla hrozilo to, že se dialýza přestěhuje na jiné místo. Pak došlo ale k dohodě. V Česku je zhruba 11 000 pacientů, kterým přestaly fungovat ledviny, z toho 6 500 chodí na dialýzu, ostatní prodělali transplantaci ledvin.