V Karlovarském kraji jsou nadaní hudebníci, sportovci, matematici, chemici nebo kuchaři. Desítky studentů a školáků si včera v sále Základní umělecké školy v Kraslicích na Sokolovsku převzaly ceny za úspěchy ve školních soutěžích. Ty putovaly jak na Karlovarsko, Chebsko, tak Sokolovsko.

Vyhlašování trvalo téměř dvě hodiny a potlesk si zasloužil každý z oceněných reprezentující svou školu. Například Adam Přáda z Gymnázia v Ostrově uspěl na Mezinárodní chemické olympiádě v Moskvě, v konkurenci 291 soutěžících ze 77 zemí světa se umístil na 54. místě. Získal stříbrnou medaili. Ocenění si odnesl i student Gymnázia Cheb, který se účastnil Mezinárodní geografické olympiády v Kjótu. V Japonsku bojovaly o medaile čtyřčlenné týmy z 32 zemí světa. Několikadenního klání se za Česko zúčastnil Jan Kozák, žák Gymnázia Cheb. Patří mu bronz.

Oceněných je celá řada. Za Sokolovsko si pro ocenění přišli mladí muzikanti tvořící akordeonový soubor kraslické základní umělecké školy ve složení Petr Müller, Alexander Čakan, Jan Harapát, Kristýna Kričfalušiová a Karina Ivanková. Ti obsadili v národním kole soutěže akordeonových souborů druhé místo. „Máme z ocenění radost. Pro děti to je motivace do další tvrdé práce," řekla kantorka Základní umělecké školy v Kraslicích Hana Müllerová. Obdobně hovoří i samotní žáci.
„Školní soutěže jsou zajímavé a hodně jsme se při nich dozvěděli. Těšíme se na další," řekl školák Matěj Pokorný, který se svými spolužáky obsadil v celostátním kole druhé místo v soutěží Sapere na téma Vědět, jak žít.

Za zmínku stojí i bronzové umístění českého týmu s Janem Šugárem z ostrovského gymnázia v European Union Science Olympiad v Lucemburku, kde zabodoval na jedenáctém ročníku této prestižní přírodovědecké soutěže.

I světové mistrovství středních škol v basketbalu na Kypru si budou pamatovat studenti z Karlovarského kraje. Respektive dívky, reprezentační tým Prvního českého gymnázia Karlovy Vary ve složení
Eva Moučková, Michaela Fenklová, Kataryna Vatashchuk, Anna Štěříková, Kristýna Čermáková, Hana Gašicová, Zora Hrabáková, Petra Klímová, Bára Stefanovičová. Na mistrovství sehrály šest zápasů a skončily tak na 16. místě z 24 zemí. Hráčka Eva Moučková navíc byla vyhlášena jako nejlepší rozehrávačka celého mistrovství.

Karlovarský kraj má i šikovné gastronomy. Ti to potvrdili na soutěži v Pegnitz u Bayreuthu v Německu. Týmy připravovaly vícechodové menu pokrmů z regionálních ryb, postavily slavnostní tabuli a obsluhovaly hosty složitým způsobem obsluhy. Cenu si odnesly Kateřina Brožová v oboru kuchař, Eliška Belblová v oboru číšník-servírka. Obě jsou ze Středního odborného učiliště stravování a služeb Karlovy Vary.

Karlovarský kraj bude i v příštích letech oceňovat úspěšné žáky a studenty. Chce je tak motivovat do další práce. Při včerejším slavnostním předávání si odnesli tradiční keramickou sovičku, diplom a dárkovou tašku.