Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci řeší, kam po základce

Karlovarský kraj - Přes dva tisíce žáků v kraji letos čeká další životní krok. Tím bude výběr dalšího studia po absolvování povinné školní docházky na základní škole. Termínem pro podání přihlášek je 15. březen a do té doby si žáci mohou vybírat.

17.2.2016
SDÍLEJ:

S výběrem střední školy pomáhají i každoroční prezentace škol. Zájemci zde vidí, co je během studia čeká, jako jsou například chemické pokusy na karlovarské ´keramce´. Foto: Zdeněk Hnízdil

Podle portálu stredniskoly.cz mohou budoucí studenti v našem kraji vybírat až z třiadevadesáti studijních oborů na 37 středních školách. Z uplynulých let pak plyne, že největší zájem bývá tradičně o gymnázia, pedagogické školy, ale i obchodní akademie a výběr dalších oborů se pak snaží kraj všemožně podporovat. Samotné přijímačky začínají ve druhé polovině dubna.

Z běžných devátých tříd základních škol letos vyjde 1967 žáků. Ze speciálních tříd pak 107 žáků a 39 jich skončí v desátých ročnících speciálních tříd ZŠ.

„Ze speciálních tříd vyjde celkem 127 deváťáků, ale dvacet jich je v desetiletém vzdělávacím systému, takže letos nekončí," doplnila krajská mluvčí Jana Pavlíková.

„Kraj se snaží podnítit také zájem o vybrané učňovské obory, uděluje v nich stipendia, aby motivoval žáky ke studiu těchto oborů, kde mají pak i dobré profesní uplatnění," dodala Pavlíková.

Na střední školu se ovšem nechystají pouze žáci posledních ročníků základních škol. Stále více dospělých si doplňuje vzdělání na dálkovém studiu. Jedním takovým je pan Lukáš z Karlovarska.

„Je mi skoro třicet let a mám jen základní školu. Veškerých kariérních úspěchů jsem však dosáhl prací a časem a nyní jsem dosáhl maxima, kam se bez střední školy dostat. Je načase napravit hlouposti mládí a posunout se dál a kdo ví, časem třeba přijde dálkově i titul. Jsem rád, že jsou v našem kraji školy, které mi to umožní. Nyní se hlásím na studium elektrotechniky v SPŠ Ostrov," dodal.


Jak to chodí:

- Informace poskytují příslušné střední školy například na svých webových stránkách.

- Po ukončení prvního kola přijímacího řízení může ředitel, podle školského zákona, vyhlásit další kolo přijímacího řízení, aby naplnil předpokládaný stav žáků.

- Přihlášky na veřejné střední školy musí být odevzdány nejpozději do 15. března.

- Přijímací řízení se konají v termínech, které určí ředitel příslušné střední školy. Letos budou od 22. do 30. dubna.

- Ředitel musí informovat o výsledcích přijímacího řízení do 3 pracovních dnů formou vydání seznamu přijatých uchazečů.

- Rozhodnutí o přijetí se přijatým uchazečům nevydává. Písemně se oznamuje výsledek přijímacího řízení pouze nepřijatým uchazečům.

- Odvolání uchazeče proti rozhodnutí ředitele školy o výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí.

zdroj: www.zkousky-nanecisto.cz>

Autor: Zdeněk Hnízdil

17.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení