Cílem přednášek je zajímavou formou seznámit děti s negativními účinky alkoholu na nezralý lidský organismus, ale také jim předat informace o tom, jak alkohol vzniká, jakým způsobem ho tělo odbourává, a co dělat, když to s alkoholem někdo přežene. V rámci jednotlivých lekcí se žáci v modelových situacích učí odmítnout alkohol a seznamují se s možnými riziky jeho zneužívání, aniž by docházelo ke striktním zákazům, které mají na děti často opačný efekt.

„Právě nedostatečná prevence a informovanost v oblasti konzumace alkoholu byla jedním z důvodů vzniku projektu Pobavme se o alkoholu, se kterým oslovujeme třináctileté děti na základních školách a víceletých gymnáziích," uvádí Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin.

Z dřívějších průzkumů fóra Pij s rozumem jasně vyplývá, že pětina rodičů se svými dětmi nikdy nehovořila o rizicích spojených s konzumací alkoholických nápojů. Často se domnívají, že dostatečné informace k tématu dětem poskytne škola.

„Rozhodně doporučuji se do ničeho nehrnout silou, nedávat striktní zákazy nebo tresty. Co dítěti, zejména ve starším věku, zakazujeme, po tom silněji touží. Dítě bychom měli seznámit s tím, že alkohol není znakem úspěchu člověka, a když se to s ním přežene, dokáže poškodit zdraví i společenský život," uvádí Josef Šedivý, koordinátor projektu Pobavme se o alkoholu.

S alkoholem má v České republice zkušenost až 83 procent dětí ve věku 11 až 15 let, jak vyplývá z průzkumu fóra Pij s rozumem. Odborníci se shodují, že na vině je především nedostatečná prevence. K ní pomáhají také akce policistů a strážníků.

„Jedná se o obecný problém. V průběhu roku proto ve spolupráci se státní policií pořádáme akce proti podávání alkoholu nezletilým. Ty jsou cílené na určité období, jako jsou například oslavy během pálení čarodějnic a podobně. Snažíme se tak předejít situacím, jako se stala loni, kdy byla z karlovarské Jaltské ulice odvezena do nemocnice silně opilá dívka," doplnil velitel karlovarských strážníků Marcel Vlasák.

„Až 68 procent dětí ochutná alkohol poprvé se svými rodiči. Ti si ale neuvědomují, že i přípitek může u dítěte v brzkém věku způsobit závažné zdravotní problémy a podpořit budoucí závislost na návykových látkách," poznamenal Šedivý s dodatkem, že nejúčinnější preventivní opatření by tedy měla přicházet především z jejich strany.

Rodiče jsou však podle něho často rozpačití a nevědí, jak mají s dítětem takový rozhovor vést. Nejen pro ně jsou k dispozici webové stránky www.pijsrozumem.cz, na kterých naleznou rady, jak správně s dítětem komunikovat o alkoholu a mnoho dalších informací.