Právě tam se na zřícenině hradu Hartenberg uskuteční už 24. Mikulášská jízda, která se těší enormnímu zájmu veřejnosti. Pořadatelé očekávají účast až tří tisíc lidí. Parní rychlíková lokomotiva, která byla vyrobena v roce 1947 a jezdila především na trati z Chomutova do Chebu, vyjede poprvé v 9.36 hodin ze Sokolova do Hřeben a zpět. Hodinu poté se vydá až do Kraslic a celkem pojede ještě třikrát.

„Na Mikulášskou jízdu přivezou Šlechtičnu lidé ze spolku Česká západní dráha, který ji vlastní a provozuje. Bude tak brázdit koleje v podstatě doma,“ řekl Robert Koutný z Železničního spolku Klub M 131.1, který Mikulášskou jízdu spoluorganizuje. Na akci se přitom podílí na dvě stovky dobrovolníků z řad železničářů, hasičů nebo lidí ze zříceniny hradu Hartenbergu. Přispívají pak i okolní města a obce.

DANCE LIFE EXPO BRNO. Tanečnice Miráklu se tu představily publiku ve dvacetiminutovém bloku. Při flashmod se zatančily i s Andreou Verešovou (na snímku s děvčaty).
Mirákl zazářil mezi tanečními osobnostmi

Živo bude už v budově vlakové zastávky v Hřebenech, kam lokomotiva doveze cestující do opravdového živého pekla. Další peklo bude na návštěvníky čekat na cestě mezi hradem a Cikánským dvorem. Právě tam se v sobotu uskuteční hlavní program, který začne v 11 hodin a skončí v 19 hodin. Ten bude plný hudby, soutěží, divadelních představení, ukázek šermířů a kouzelnických triků.

Robert Koutný, jehož železniční spolek provozuje unikátní Muzeum dráhy na hlavní vlakové stanici v Kraslicích, dobře pamatuje na první ročník Mikulášské jízdy. Tehdy se jí účastnilo pětačtyřicet lidí.

„Tenkrát jel do Hřeben jeden motorák. Absolutně jsme nečekali, do jakých rozměrů akce vyroste. Loni jich bylo kolem tří tisíc a očekáváme, že v sobotu tomu bude stejně,“ doplnil. Zajímavostí letošního ročníku je, že bude mít s nadsázkou živého Mikuláše, a to doslova. „Bude jím olovský starosta Jiří Mikuláš,“ dodal s úsměvem Koutný.

Sokolovské náměstí Budovatelů
Jak velkou plochu bude mít náměstí, určí až zastupitelé