Nesnesitelný zápach z dehtového odkaliště, který vloni v horkých dnech sužoval lokalitu Stará Chodovská i další části Chodova a okolí, by se měl v dohledné době stát minulostí. Ministr financí Andrej Babiš totiž v jednání s hejtmanem Josefem Novotným přislíbil jeho likvidaci. Podle starosty Chodova Josefa Hory by bylo vyčištění odkaliště reálné nejdřív ke konci letošního roku.

„Opatření, která byla na skládce provedena v minulosti, nebyla dostatečná. Jediným účinným a trvalým řešením je likvidace odkaliště. Poprosil jsem proto ministra financí, aby se tímto problémem zabýval. Ministr financí přislíbil, že se na skládku přijede osobně podívat a že vypíše zadávací řízení na její sanaci," informoval hejtman. Nedostatečnost dosavadních opatření ostatně zažili obyvatelé Staré Chodovské na vlastní kůži, když je loni v období letních veder celé dny sužoval nesnesitelný smrad. Ve slabší míře se už objevil i letos. „S nástupem vysokých teplot lidé v Chodově zaznamenali, že by se mohlo odkaliště znovu probudit 'k životu'. Zápach se tentokrát objevil ve slabší míře a nezasáhl celý Chodov, ale několik stížností jsme evidovali," připustil Josef Hora. Po loňském vyvrcholení problémů zahájilo vedení chodovské radnice ohledně likvidace odkaliště hned několik opatření. „Zjistili jsme totiž, že k likvidaci usazených kalů mělo dojít ze strany státu již před několika lety. Ukázalo se ale, že bude potřeba mnohem rozsáhlejší zásah. Vypracoval se tak nový projekt, na jehož realizaci ale na tehdejším Ministerstvu financí nezbyly peníze. Ve spolupráci s Karlovarským krajem a Sokolovskou uhelnou jsme tak ministerstvo museli urgovat znovu," přiblížil Hora historii problému.

Kromě úředníků odkaliště navíc v loňském roce zaměstnalo i hasiče. „Aby šílený zápach zmírnili, strávili hasiči u skládky skoro celý týden. Rozpálenou hladinu odkaliště ochlazovali a snažili se sedimenty neutralizovat. Zápachu obyvatele Chodova naštěstí nakonec skutečně zbavili," uzavřel starosta.