Romský aktivista Vojtěch Pompa ze Sokolova připravuje na konec měsíce, jak sám říká, shromáždění proti rasismu. Štve ho prý eskalace napětí mezi majoritním a minoritním obyvatelstvem na řadě míst v republice. Chce tak prý ukázat, že v Sokolově je situace jiná. „Bude se jednat o shromáždění proti rasismu Romů i ´Neromů´. Vadí mi tolik nepřátelství mezi těmito skupinami lidí v republice. Chceme tak ukázat, že v Sokolově tomu tak není, ukázat, že se umíme chovat a slušně se bavit jako většina," konstatoval Pompa.

Ke svému shromáždění si vybral Staré náměstí, kam chce pozvat romské kapely a kde připravuje podle svých slov další celodenní kulturní program. Shromáždění ohlásil na sokolovské radnici na 23. června. Ta ho povolila. Starosta města Zdeněk Berka se ale pokusí vyjednat s Vojtěchem Pompou nakonec jiný termín. Shromáždění se totiž kryje se soutěží ohňostrojů v nedalekém areálu Bohemie, kam každý rok zamíří tisíce lidí, a vedení Sokolova neskrývá obavy, že by mohlo dojít k nepokojům. „Nemůžeme to samozřejmě vyloučit, proto budeme s Vojtěchem Pompou ještě o náhradním termínu mluvit. Pokud ale na něm bude trvat, akce se uskuteční," řekl Berka s tím, že vyjasnit si chce s organizátorem i účel shromáždění. „Nevíme zatím přesně, oč jde. Akce je ohlášena jako shromáždění a nyní se dozvídáme, že půjde o kulturní program," doplnil.

Vojtěch Pompa plánoval nedávno shromáždění uskutečnit i v Rotavě, kde napětí mezi Romy a místními eskalovalo po pochodu radikálů. Tehdy ale od záměru ustoupil, když viděl, že shromáždění si Rotavští nepřejí. Stovky lidí se tehdy podepsaly pod petici, aby se akce neuskutečnila a dál se napětí neprohlubovalo.