Nechybí v nich badatelské a návštěvnické centrum, zámecká kavárna či muzejní infocentrum. Předběžný rozpočet počítá s částkou 30 milionů korun. V lednu tohoto roku má být hotova projektová dokumentace. Samotná realizace pak proběhne v letech 2023 až 2025.

Vypracování projektové dokumentace na revitalizaci areálu sokolovského zámku je prvním krokem k rekonstrukci. Na její financování chce kraj využít evropskou dotaci z programu ITIKA (Integrované teritoriální investice Karlovarská aglomerace). Záměr schválilo krajské zastupitelstvo, realizaci zadávacího řízení na projektovou dokumentaci odsouhlasila rada kraje.

Projekt by měl zahrnovat rekonstrukci části areálu zámku a vytvoření nových depozitních prostor Muzea Sokolov, které v zámku sídlí. „Počítáme samozřejmě také s vytvořením nové atraktivní muzejní expozice a nového okruhu prohlídek. Vzniknout by mělo také badatelské a návštěvnické centrum, zámecká kavárna a muzejní infocentrum,“ řekla krajská radní Oľga Haláková.

Za kvalitnější opravy svých ulic si Sokolov připlatí.
Za kvalitnější opravy svých ulic si Sokolov připlatí

Stavební úpravy se dotknou bývalé čítárny městské knihovny, bývalého oddělení pro děti a pro dospělé. Po loňském stěhování knihovny na Staré náměstí se nejen jí, ale i muzeu otevřela řada možností. Ředitel muzea Michael Rund říká, že nyní mají k dispozici zhruba stejnou plochu jako sousední muzea v Chebu a v Karlových Varech.

Muzeum přišlo o nájemné od knihovny, s čímž bude prý jeho zřizovatel počítat. V zámku jsou prostory, které pravidelně využívá také město. Například zrekonstruovaná obřadní síň, kde se konají svatby nebo vítání občánků a další akce. Společně s muzeem i krajem také využívají zimní zahradu. V zámku by se mohl také dokončit prohlídkový okruh v prvním patře. Tam doposud sídlilo oddělení pro dospělé čtenáře a v přízemí dětské oddělení.

Největším tahákem je sklepení zámku. Je tam totiž sokolovský zlatý poklad nebo základy původního sokolovského hradu. Poklad byl nalezen v přibližně stejné době jako základy sokolovského hradu, tedy v 90. letech minulého století.