VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SOS vesnička už pomohla desítkám dětí

Karlovy Vary - Týrání, zanedbávání péče, dluhy nebo sexuální zneužívání. Nejen pro tohle může dítě skončit v některé ze sociálních institucí, které se na území kraje i republiky nachází. Jednou takovou je i karlovarská SOS dětská vesnička, která je nejstarší svého druhu u nás a která včera oslavila pětačtyřicáté narozeniny.

2.6.2015
SDÍLEJ:

DOMINIKA LAMPEROVÁ je ředitelkou Sluníčka, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které je jednou z novějších služeb sdružení. Dětem se tu snaží věnovat co největší péči. Foto: Foto Zdeněk Hnízdil

Od otevření v roce 1970 se tu událo mnohé, a zatímco v minulých letech poskytla pomoc zhruba třiceti dětem v přímé pěstounské péči, v roce 2014 využívalo její programy již 83 dětí a od ledna do dubna letošního roku pomohla již 109 dětem ve 4 různých programech. SOS dětská vesnička Karlovy Vary prošla v posledních dvou letech největší změnou a nejprudším rozvojem aktivit od dob svého založení.

SOS dětské vesničky fungují ve 134 zemích světa a v České republice jsou s více než pětačtyřicetiletou tradicí nejstarší nevládní neziskovou organizací poskytující pomoc ohroženým dětem. Aktivity Sdružení SOS dětských vesniček jsou ze 75 procent financovány z příspěvků dárců.

Po vzoru rakouských SOS dětských vesniček bylo založeno Sdružení přátel dětských vesniček a v roce 1967 vznikla myšlenka vybudování dětské vesničky i u nás. První SOS dětská vesnička byla otevřena v roce 1970 v Karlových Varech a po ní následovala další ve Chvalčově a v Brně.

V roce 1973 však muselo Sdružení pod tlakem normalizace svou činnost ukončit a vesničky převzal stát. Původní činnost Sdružení mohla být obnovena až po listopadu 1989, odkdy se zdárně rozvíjí. „Od otevření první SOS dětské vesničky zde v pěstounské péči nalezly domov a bezpečné prostředí více než dvě stovky dětí," konstatovala programová ředitelka Jindra Šalátová.

„Neustále rostoucí zájem o naše služby svědčí o tom, že má naše práce smysl. I proto v posledních dvou letech došlo k dramatickému rozvoji našich programů a několikanásobnému nárůstu počtu dětí, jimž pomáháme," doplnila Šalátová.

SOS dětské vesničky nabízí komplexní podporu ohroženým dětem, od prevence přes okamžitou krizovou pomoc zanedbávanému, týranému či zneužívanému dítěti až po následnou péči, kdy mladý člověk odchází do samostatného života. Například pro pěstounské rodiny žijící v SOS dětské vesničce Karlovy Vary je určen program SOS Přístav, pěstouny žijící mimo vesničku podporuje program SOS Maják. Ve vesničce byla také otevřena dvě zařízení SOS Sluníčko, určená pro 16 dětí potřebujících okamžitou pomoc. V rámci programu SOS Kompas pomáhají terénní sociální pracovníci přímo v rodinách ohrožených odebráním dítěte.

„Podle potřeb v regionu se budou aktivity SOS dětské vesničky Karlovy Vary rozvíjet i nadále," doplnil Dušan Brinzanik, specialista na externí komunikaci vesničky.

Autor: Zdeněk Hnízdil

2.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natálie Polanková z Mariánských Lázní.
5

FOTO: Miminka z Karlovarského kraje

Jiri Drahos 2

Středoškoláci v Karlovarském kraji zvolili prezidentem Jiřího Drahoše

Nabral pluhem zaparkované auto

Karlovarsko - U Božího Daru došlo kvůli hustému sněžení k dopravní nehodě. Třicetiletý řidič pluhu kvůli malé viditelnosti nabral radlicí stojící auto značky Volkswagen.

Vyrobte si vánoční ozdoby

Karlovy Vary - Výtvarná dílna v galerii, to není nic nového, ale udělat si podobný workshop v muzeu, to už je něco jiného. Muzeum Karlovy Vary pořádá už tuto sobotu 16. prosince v budově na Nové Louce Vánoční výtvarnou dílnu.

Požár bytu v Horním Slavkově má dvě oběti

Horní Slavkov - Hasiči našli v bytě dvě osoby, pomohci už jim ale nemohli.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT