I v těchto dnech se stále země mírně chvěje. V úterý 22. listopadu byly ale magnituda kolem hodnoty 1,5. Otřesy se v regionu objevily po 35 letech od nejsilnějšího zemětřesení z roku 1985.

„Mohu potvrdit, že se opravdu jedná o další seismický roj, ale je velmi slabý. Rozhodně se není čeho bát, a tyto otřesy nemohou nikoho ohrozit. Zatím byl nejsilnější záchvěv o síle 2,7 magnituda, což je slabé zemětřesení a zdá se, že aktivita slábne. To však ale neznamená, že by se nemohl objevit další silnější otřes. Roje mohou mít několik fází. Přesně předpovídat, je však zatím nemožné,“ sdělil seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. Od 16. prosince, kdy se zemětřesný roj opět v chebském regionu objevil, zaznamenali odborníci stovky slabších a silnějších otřesů půdy.

Nová silnice mezi Drmoulem a Mariánskými Lázněmi.
FOTO, VIDEO: Mariánským Lázním se uleví. Řidiči mohou jezdit po obchvatu

„Ozvalo se nám už několik lidí zejména z oblasti města Luby, protože současný roj vzniká právě u něj. Obyvatelé nám popisovali zejména hukot a dunění, které jsou pro seismické roje v této oblasti typické,“ poznamenal Josef Horálek. Nynější roj vzniká severně od Nového Kostela v hloubce kolem 10 kilometrů. „Zajímavé je, že letos je to přesně 35 let od nejsilnějšího zemětřesení z prosince roku 1985, kdy nejsilnější jev dosáhl tehdy síly 4,6 magnituda a vyděsil spoustu lidí a způsobil i škody na majetku,“ zavzpomínal Josef Horálek.

Dokonce letošní roj se i kalendářně téměř shoduje s otřesy jako v roce 1985.

„Zažila jsem otřesy i v roce 1985 a i teď. Tehdy, před 35 lety, byly velmi silné záchvěvy půdy. Nynější zemětřesení je více slyšet, než by byl cítit otřes jako takový. To dunění je takové nepříjemné. Když ho slyšíte, víte hned, že se blíží zemětřesení, ten zvuk vás vzbudí i v noci,“ uvedla Jana Novotná z Lubů.