Návrh Lokte hájil krajský radní a místostarosta Lokte Petr Zahradníček (TOP 09). „Lokti byl státem v roce 1991 vrácen hrad a nedávno pak i 9850 sbírkových předmětů. Podobnou dohodu jako se státem jsme chtěli uzavřít i s krajem. Jednalo by se o politické rozhodnutí," vysvětloval Zahradníček.

Jenže narazil zejména na odpor zastupitelů z Chebu, kde jsou nyní kamna v hodnotě přes pět milionů umístěna. Podle starosty Chebu a krajského zastupitele Petra Navrátila (ČSSD) není žádný doklad o vlastnictví předmětů městem Loket a převod darem nedoporučily ani krajské komise.

Loket přitom nabídl, že kamna z dílny Williho Russe, zobrazující motivy ze života na Chebsku (Egerlandu), na chebském hradě nechá. Část zastupitelů upřednostňovala zachování současného stavu, kdy jsou předměty v majetku kraje a jsou zapůjčeny do různým muzeí v regionu. Rozhodnout by podle nich měl soud. Jak ale Zahradníček po jednání zastupitelstva dodal, soud bude stát obě strany zbytečné peníze. A pokud rozhodne ve prospěch Lokte, nebude město zřejmě už tak vstřícné nechat kamna v Chebu.

„Žaloba na určení vlastnictví, komu kamna patří, bude pro Loket jednodušší cestou, ale v žádném případě smírčí," míní náměstek Zahradníček.

Podle Petra Navrátila Cheb Lokti v podání určovací žaloby bránit nebude. „Ať tedy prokáže, že jsou jeho historickým majetkem. Já ale nepředpokládám, že by vyhrál. My necouvneme, požadavek na to, že kamna vlastnil Loket, je nesmysl," zdůraznil. A připomenul, že pro vrácení kamen bylo pouze sedm zastupitelů. „Zůstávají tak nadále ve vlastnictví kraje," doplnil Petr Navrátil. Ale také se pochlubil, že celá mediální kampaň o kamnech má i pozitivní dopad. „Zvedl se zájem lidí, kteří je chtějí vidět. A přijíždí je obdivovat i němečtí návštěvníci. To nás může jedině těšit," uzavřel starosta Navrátil.