Pro ty, kteří přemýšlejí, že se vydají místo k prodejnímu stánku pro stromek do lesa, mají lesníci jasný vzkaz: „Hlídáme a hlídat budeme až do Vánoc."

„Hlídky jsme posílili už v listopadu a lesníci nespí ani o víkendu," informovala tisková mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Přistižení se může nenechavcům pěkně prodražit a místo několika stovek může stromeček vyjít až na patnáct tisíc korun.

Účinnější než hlídky jsou ale preventivní opatření, kterých mají Lesy ČR více než dost. „Ulamujeme koruny stromků. Stromečkům to neublíží, protože koruny dorostou, ale lidé už netouží po tom, aby jim tento ne příliš hezký stromeček zdobil domov," přiblížila mluvčí.

Ukradený vánoční stromeček může v některých případech celý domov také důkladně ´provonět´. „Už v listopadu jsme nastříkali stromečky speciální látkou. V lese zloděj nic necítí, v pokojové teplotě ale začne látka silně zapáchat a stromek nezbývá než vyhodit," řekla Eva Jouklová.

Kromě toho správci lesů přistupují i k přestříkávání větví a kmínku barevným sprejem nebo k ulamování bočních větví.

Mnoho lidí si krádež vánočního stromku rozmyslí nejen kvůli postihům nebo zápachu, ale také kvůli posledním trendům. Už delší dobu totiž neplatí, že smrk nebo borovice jsou těmi nejoblíbenějšími vánočními dekoracemi. V posledních letech stále více domácností volí na Vánoce například kavkazskou jedli.