Vítězná TOP 09 tak přechází do opozice. Povolební jednání probíhala jak ze strany vítězné TOP 09, která získala 3 mandáty, tak ze strany Pirátů, kteří získali stejný počet křesel v zastupitelstvu. Projednáno bylo několik variant. „Ze strany TOP 09 byla navržena varianta koalice TOP 09, Pirátské strany a ODS, případně Lopaty. Tato varianta však byla ze strany Lopaty a ODS zamítnuta, vzhledem k programovým a dalším rozporům. Hnutí Naše Město nebylo ze strany TOP 09 osloveno vůbec,“ přiblížil povolební vyjednávání Petr Adamec, lídr Pirátů.

„Jelikož prioritou pro zástupce Pirátské strany, Lopaty, Našeho Města a ODS je programová shoda, tak je pro nás úzká koalice ve zbývajících variantách (TOP 09 + Pirátská strana + ANO + 1) bez dalších spřízněných subjektů nepřijatelná,“ doplnil. Varianta, která přišla TOP 09 nejvhodnější pro zklidnění situace ve městě, tedy spolupráce dvou nejsilnějších stran, TOP O9 a Pirátů, nebyla podle slov Petra Zahradníčka akceptovatelná.

„Budeme opozicí, která má zkušenosti z reálného života města. Nejsme ale ti, kteří budou něco za každou cenu vetovat,“ uvedl. Koaliční strany teď pracují na přesném znění smlouvy, která bude podepsána do konce tohoto týdne.