Vaneska Sergejeva, která se narodila loni v dubnu, trpí nemocí „Motýlích křídel". Epidermolysis bullosa (EB) je vzácné vrozené dědičné onemocnění pojivové tkáně způsobující puchýře na kůži a sliznicích. O kůži pacientů se říká, že je křehká jako motýlí křídla proto se užívá pojem „motýlí děti".

Vanesčin příběh

Potom, co lékaři zjistili, že Vaneska trpí nemocí Motýlích křídel, skončila v nemocnici v Brně, kde ji převzali do péče specialisté. Rodiče tak mohli svou dceru vidět až po měsíci a půl. Maminka Markéta byla asi další 2 3 týdny s Vaneskou v nemocnici, aby se naučila, jak s ní zacházet a jak ji ošetřovat. Bylo to složité po psychické i fyzické stránce, zvlášť na začátku, kdy ošetření Vanesky trvalo až sedm hodin. Někdy i po tolika hodinách mohli rodiče začít s ošetřováním znovu, protože se Vanesce udělaly další puchýřky.

„Viděla jsem na vlastní oči fotky z nemocnice a pak po měsíci doma. Opravdu je Vaneska teď překrásné miminko. V nemocnici sice měla lékařskou pomoc, ale nevěnovali se jí na sto procent, nebyla tam jediná, kdo potřeboval pomoci. Ale tak, jak vypadá Vaneska teď, je přímo zázrak. Opravdu je nádherná a roste víc a víc do krásy. A to díky rodičům a darům od dobrých lidí," říká Michaela Mariela Moisesová z Ostrova na Karlovarsku, která pořádá pro Vanesku sbírku.

„Ráda lidem pomáhám, už s tím mám velké zkušenosti. Pomáhala jsem drogově závislým, prostitutkám, bezdomovcům… Z osmdesáti procent se to otočilo proti mně a bylo mi to vždy moc líto. Pak už jsem si řekla a dost, nebudu tady dělat neustále samaritánku ( jak mi říkali v práci) už jsem věřila jen málokomu," líčí Michalela. „Když jsem se dozvěděla o Vanesce, koukala jsem na video a říkala si: „No doufám, že to nebude nějaký podvod!" Nedalo mi to a začala jsem zjišťovat. Volala jsem přímo do Chlumce na úřad, ověřovala jsem si, zda tam opravdu ti lidé bydlí a jestli mají nemocnou holčičku. Potvrzeno. Pak jsem volala „švagrové", která bydlí také v Chlumci. Ptala jsem se, zda zná rodinu Sergejevů. Znala a řekla mi, že je to skvělá mladá rodina," vypráví Michaela a pokračuje: „Pak jsem si zjišťovala, kam jdou peníze, které lidi mohou na účet Vanesky posílat. A to jsem byla opravdu překvapená. Je to účet v bance, žádné společnosti typu: prosím dejte a dítě dostane z SMS, která stojí třicet korun, jen část peněz. Ne, Vaneska dostane vše. Z konta na Vanesku není možno vybírat jinak, než pouze platit v lékárně potřeby, které holčička potřebuje. To bylo pro mě rozhodující. Ještě ten den jsem psala Vanesčině mamince Markétce, jak bych mohla pomoci. Psala jsem, že peněz bohužel moc nemám, ale ráda pomohu i jinak. Byla šťastná a moc milá. Řekla mi, že stačí, pokud doma máme bezešvé nebo oprané staré věcičky. Opravdu nic víc nechtěla. Stále jsem si s ní psala, až se z nás staly kamarádky a dostávala jsem víc a víc informací. Zeptala jsem se Markétky, zda mohu udělat sbírku, ale pouze materiální, žádné peníze. Souhlasila a byla moc ráda. Oslovila jsem lidi na Facebooku i mimo, oni oslovili další lidi, a tak to vše začalo. Opravdu jsou mezi námi i ti, kterým není lhostejné, že někdo trpí a dá se mu pomoci. Nikdy totiž nevíme, co se může stát nám nebo našim dětem a zda budeme také potřebovat pomoct. Tak co myslíte, budete další, kdo bude chtít pomáhat Vanesce?" ptá se organizátorka sbírky.

Ani ne roční Vaneska s maminkou Markétou. Pomoci jim můžete i vy, stačí, když budete střádat víčka.

Pomůže i sbírání víček

Kromě oblečků pro Vanesku můžete hodně pomoci, když budete sbírat víčka od pet lahví, ale i kovová víčka od skleněných lahví (coca-cola apod.). Víčka pak organizátorka odveze do firmy, která je vykupuje. „Ráda bych poprosila veřejnost o pomoc. Vozíme víčka až do východních Čech a cena za ně není vysoká. Pokud by někdo věděl o bližší firmě, která víčka vykupuje, prosím, kontaktujte mě," dodává Michaela.

KONTAKT NA ORGANIZÁTORKU:

Michaela Moisesová, Brigádnická 710, 363 01 Ostrov, telefon: 604 621 226

Facebook: Michaela Mariela Moisesová

JAK MŮŽETE VANESCE POMOCT

Finanční pomoc prosím směřujte na účet založený městem Chlumec nad Cidlinou 107-3044150207/0100.

Sbírka věcí bezešvé věci, oprané, kdy je šev hodně měkký.

Vždy dle věku Vanesky! Nyní je Vanesce 9 měsíců, měří 68 cm a váží 8 kg.

Seznam pomůcek obvazového materiálu a léků na ošetření Vanesky:

Jehly: 0,7 mm x 40 mm, 0,6 mm x 16 mm

Sterilní čtverce: STERILUX 10 x 10 cm

MEDICOMP 10 x 10 cm

Nesterilní čtverce na omývání a odkládání

nůžek apod. věcí při převazu:

MEDICOMP 10/10 cm, MEDICOMP 5/5 cm

Obvaz. materiál: PEHA CREPP STERILNÍ

6 cm x 4 m

Desinfekce: Flamirins, Betadine, Octenisept, Cyteál Dermochlorophyl sprej

Krytí na otevřenou ránu: ADAPTIC,

ATRAUMAN

Náplasti: Mepilex lite, Mepitel, Mepilex Transfer

Masti a krémy: Ialugen plus, Betadine, Hemagel, sudocream, lékařská vazelína.

Speciální doplňky stravy: INFATRINI od Nutricia FANTOMALT od Nutricia.

Ostatní: Coverflex Gr.4 /10 m krytí na bříško Coverflex Gr.2 /10 m krytí na ruce a nožky

Sbírka umělých víček a kovových zátek umělá víčka všeho typu od džusu, z pet lahví, prac. prostředků, mléka atd.

Kovové zátky všech typů od piva, Coca-coly, Frisca atd.

Prosím všechny, aby umělá a kovová víčka třídili.

Tato víčka můžete odnášet po telefonické domluvě nebo zasílat na adresu: Michaela Moisesová, Brigádnická 710, 363 01 Ostrov. Nosit je můžete také do redakce KARLOVARSKÉHO DENÍKU (T. G. Masaryka 32, Karlovy Vary). Víčka vykoupí firma. Za získané peníze dostane Vaneska veškeré lékařské pomůcky.