„Účast je skvělá, sešlo se tu kolem sedmi desítek traktorů a podívat se přišlo mnoho lidí,“ pochvaloval si Martin Sandner, místopředseda Traktor klubu Luby-Skalná, který akci každý rok pořádá. Potěšen byl i Jiří z Chebu, který stroje přijel obhlédnout se synem. „Traktory mám rád od mala a kluk to zřejmě zdědil po mně. Je to parádní akce, na kterou jezdíme každý rok. Je až neuvěřitelné, že chlapi mají takhle staré stroje tak v pořádku,“ obdivoval Jiří.

Sraz se konal tradičně v prostorách Muzea historických traktorů a zemědělské techniky ve Skalné, o které se členové klubu pečlivě starají a každý návštěvník si tam přijde na své. K vidění jsou tam nejen traktory a kombajny z Československa i zahraničí, ale také staré motorky, psací stroje či rádia. Lidé si tam mohou prohlédnout třeba kuchyni z 50. let, dobovou kancelář nebo šicí stroje. „Všechny tyto předměty jsme měli doma nebo nám jsme je získali od lidí. Některé kousky chtěli vyhodit. Za ty roky už tu máme slušnou sbírku,“ řekl místopředseda.

Většina strojů pochází z 50. a 60. let minulého století. „Musím říci, že tehdejší českoslovenští konstruktéři uměli udělat opravdu nadčasové stroje. Bohužel Rada vzájemné hospodářské pomoci tehdy nepovolila kombajny u nás vyrábět. Dělaly se proto ve východním Německu a Rusku,“ popsal Martin Sandner. Po vstupu do muzea si návštěvníci prohlédnou dobovou kancelář a následně se přesunou k výstavě zemědělské techniky z počátku 20. století. „Máme zde vystavené například chomouty pro tažná zvířata, kosy, cepy a další,“ vyjmenoval.

Na zámku Kynžvart to žilo. Návštěvníky přilákal bohatý program.
Zámek Kynžvart otevřel zahrady. Přišly se do nich podívat stovky lidí

Návštěvníci se posléze od starých nástrojů přesunou až k novějším traktorům. Místopředseda doplnil, že v září klub rovněž pořádá dožínky, kdy lidem předvádí, jak se dříve mlátilo obilí. Muzeum je otevřené v květnu a červnu každou sobotu od 10 do 16 hodin, v červenci a srpnu o víkendech od 10 do 17 hodin. V ostatních měsících pak po telefonické domluvě.