VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda už nebude platit internet ve veřejných knihovnách

Karlovarský kraj - V kraji se tento problém týká přibližně šedesáti menších obcí

5.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Bílek

Kvůli novému usnesení vlády, které má vejít v platnost letos 28. března, přestane vláda v rámci úsporných opatření platit internet ve veřejných knihovnách. Tuto platbu má na starosti Ministerstvo vnitra, které se chystá tímto opatřením ušetřit přibližně 100 milionů ročně. Základem dosavadního dotování internetu v knihovnách byl projekt dnes již neexistujícího Ministerstva informatiky, který byl schválen v roce 2004. Cílem Projektu internetizace knihoven (PIK) bylo vytvořit náhradní nabídku přístupu k internetu a zvýšit tak určitou informační gramotnost. Po zrušení Ministerstva informatiky v roce 2007 přešla tato povinnost k Ministerstvu vnitra, které chce ušetřené peníze použít na platy policistů. Jedná se však o velký zásah do rozpočtů zejména menších knihoven a obcí. Ty tak budou muset omezit nabídku svých služeb, nebo být zrušeny úplně.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) se proti tomuto rozhodnutí ostře ohradil. „Ukončení Projektu internetizace knihoven je v rozporu s usnesením vlády ze dne 11. ledna 2012 o Koncepci rozvoje knihoven v České republice na léta 2011 až 2015 včetně internetizace knihoven, která zavazuje ministerstvo k pokračování tohoto projektu,“ říká člen SKIPu Vít Richter. Knihovníci se proto rozhodli poslat předsedovi vlády dopis, ve kterém apelují na převedení pravomocí na Ministerstvo kultury, jež má o pokračování projektu zájem. V Karlovarském kraji se tento problém týká zejména šedesáti menších obcí. Pro lidi žijící v těchto lokalitách je internet v knihovně mnohdy jedinou možností, jak se k připojení dostat, a neumějí si už život bez něj představit.

Jak vše nakonec dopadne, čekají i knihovny na Sokolovsku. „Budeme nejspíš muset přejít na jiného poskytovatele. Dopad to bude mít na čtenáře, kteří si za připojení k internetu budou muset začít platit,“ řekla ředitelka Městské knihovny v Kraslicích Jana Obstová.
Nová informace znepokojila také vedení Obecní knihovny ve Vřesové. „S rozhodnutím vlády nesouhlasím. Bude to mít určitě velký negativní dopad,“ reagovala knihovnice Anna Sándorová. „Já jsem o této věci již hovořila s naším panem starostou. Ten mi řekl, že až k této situaci dojde, bude se muset řešit. Jednou z možností je, že si obec bude muset internet hradit sama. Samozřejmě o tom musí nejprve rozhodnout zastupitelé,“ doplnila Sándorová. A co by pro děti ve Vřesové znamenalo, pokud by se v knihovně nemohly připojit k internetu?
„Pro dětské čtenáře by to byla jedna velká pohroma. Ti jsou totiž dnes na internetu závislí. Hrají přes něj hry a komunikují s přáteli na Facebooku. Navíc jej využívají k plnění domácích úkolů. Problémy bych měla také já. Knihy totiž evidujeme ve speciálním programu. Bez internetu bych se musela vrátit ke klasickému vypisování kartiček,“ vysvětlila Sándorová.

Karlovarská krajská knihovna a její pobočky prozatím tento problém řešit nemusí, protože finance na provoz internetu dostávají z rozpočtu kraje. Rozhodnutí ovšem i tak vyvolalo rozhořčení a řadu otázek, neboť byl vládou garantován nepřetržitý průběh těchto dotací. Otázkou pak zůstává, jak si s tím obce poradí.

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odevzdat hlasy v parlamentních volbách přicházeli lidé také v obcích Hory a Stružná.
27

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Snímky z místa požáru na dálnici D6.
5

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení