Obyvatelé Františkových Lázní už dlouho volají po přírodním koupališti. Jejich přání by se brzy mohlo splnit. Představitelé Františkových Lázní totiž usilují o koupi chátrajícího hotelu Jadran u stejnojmenného rybníka a okolních pozemků. A právě zde má vzniknout kýžené koupaliště. Ačkoliv bude přírodní, vodu bude mít čistou díky kořenové čističce.

Areál bývalého hotelu a pozemky okolo něj vlastní Zemědělské družstvo Křižovatka už řadu let a město se s jejími zástupci pokoušelo několikrát v minulosti dohodnout na ceně. „Těch pokusů bylo mnoho, ale nikdy se nepovedlo shodnout se na ceně, kterou by město mohlo akceptovat,” řekl starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (PRO).

Nyní ale k dohodě došlo a do dvou let by zde mohlo vyrůst nové koupaliště. „S předsednictvem družstva jsme se shodli na částce dva miliony korun, což je cena hluboko pod cenou, kterou udává znalecký posudek. Pro Františkovy Lázně jde o obchod, který umožní využití rybníka opět k veřejným aktivitám. Lokalita navíc přímo navazuje na památkovou rezervaci, a tak je úprava místa důležitá a potřebná,” vysvětlil starosta. Obyvatelé Františkových Lázní ale nejvíc ocení, že budou mít konečně k dispozici kvalitní přírodní koupaliště. Na jeho přesné podobě se v současné době pracuje. „Máme hotovou studii, veškeré rozbory přitékajících vod a nyní je třeba studii upravit dle potřeby čištění vody, aby splnila veškeré parametry ke koupání,“ řekl Jan Kuchař.

„Cílíme na to, aby se jednalo opravdu o přírodní koupaliště bez chemie. Čištění vody bude vyřešeno kořenovou čističkou. Jde o umělý mokřad z rostlin, které umí vyčistit vodu přirozenými biologickými procesy,” dodal františkolázeňský starosta Jan Kuchař. Odkup objektu bývalého hotelu a okolních pozemků by měli odsouhlasit zastupitelé na svém dalším zasedání, které se uskuteční na konci srpna.

Místní věří, že se projekt povede dokončit.

„Už dlouho se mluví o tom, že by na Jadranu mělo vzniknout přírodní koupaliště. Zpráva, že se pozemky snad podaří vykoupit, mi přijde skvělá. Určitě to potěší spoustu místních,“ řekla Jarmila Marková z Františkových Lázní.

„No konečně. Moc se těším, protože jsme doteď mohli jezdit do okolních měst, nebo využívat bazény. Mít koupaliště na Jadranu bude perfektní,“ zajásala Tereza Bartošová.