Ve třiapadesáti obcích a městech na Karlovarsku se včera úderem 14. hodiny otevřely volební místnosti. Například v Karlových Varech se krátce po otevření místností lidé spíše trousili. Největší nápor se ale očekával odpoledne a večer. Tvrdý boj o zastupitelská místa lze očekávat především v krajském městě. Tady kampaň gradovala s tím, jak se termín voleb blížil. Dramatická situace bude i ve druhém největším městě na Karlovarsku, v Ostrově.
Lidé na Sokolovsku se v prvních minutách do volebních místností spíše trousili. Odpoledne už pak byl nápor větší. Například jednou z prvních voliček v Kraslicích byla důchodkyně Drahuška Křiváčková.
Před volebním okrskem na sídlišti Sever seděla už čtvrt hodiny předem. V občanském průkazu si ale zapomněla změnit trvalé bydliště, a tak musela spěchat do volebního okrsku v ulici Pod Nádražím. A i tam byla jako první. „Chodím první skoro každé volby. Chci to mít vždy za sebou a zrovna v pátek mi dělníci pracovali na bytě, a tak se to i hned ve 14 hodin hodilo," řekla. Volební komise na Sokolovsku bez problémů odbavovaly voliče. Je jim jasné, že budou mít více práce než například při senátních nebo parlamentních volbách. „Lidé mají o komunální volby větší zájem. A když bude chvíli čas, vyluštíme nějakou tu křížovku nebo si budeme vyprávět, ostatně jako každé volby," řekla Danna Hollá, která usedla v jednom z kraslických okrsků.
V Okrouhlé na Chebsku se lidé komunálních voleb zřejmě nemohli dočkat. „Přišel za námi jeden z místních obyvatel, s tím, že by chtěl odvolit už ve 13 hodin," líčila s úsměvem předsedkyně volební komise Šárka Soukupová. „Samozřejmě jsme mu řekli, že o hodinu dříve určitě volit nemůže." Prvním voličem, který přišel minutu po otevření volební místnosti, byl Miloslav Kadlec, lídr kandidátky Za lepší spolužití- Občané sobě.
Ještě před páteční 14. hodinou se začali scházet obyvatelé sídliště Zlatý vrch v tamní škole, aby i oni dali svůj hlas kandidátům do chebského zastupitelstva a do Senátu. Jako první dorazili manželé Dagmar a Jaromír Drášilovi. Důvod, proč přišli tak brzy, byl prozaický.
„Vrátili jsme se autobusem z města, a tak jsme si řekli, že rovnou odvolíme," vysvětlila Dagmar. Jak oba shodně potvrdili, svůj hlas nikdy nenechávají propadnout. „Když má člověk možnost volit, měl by ji využít," dodala.
A dveře se ve třech volebních místnostech, které ve škole jsou, netrhly ani po 14. hodině. ⋌