Karlovarsko
Jedním z nejlepších výsledků co do účasti se mohl pochlubit volební okrsek číslo 39 na karlovarském sídlišti Růžový vrch. Ze 658 registrovaných voličů jich přišlo k urně kolem 63 procent. Větší část z toho samozřejmě v pátek. V Základní škole Dukelských hrdinů byla ve dvou volebních okrscích situace velmi odlišná. Okrsek číslo jedna s asi 1500 registrovanými voliči měl účast sotva 20 procent. Okrsek číslo dva se sedmi stovkami voličů se v účasti pohyboval mezi 50 až 60 procenty. „V jedničce jsou hlavně lidé, kteří mají trvalý pobyt hlášený na radnici. Tedy například i bezdomovci," vysvětlil Deníku rozdíl člen volební komise.
V lázeňském volebním okrsku číslo 10, který byl tradičně ve Vojenském lázeňském ústavu, bylo registrováno asi 300 voličů. Hlas jich přišlo odevzdat necelá polovina. Ovšem s voličským průkazem přišlo na 177 lidí! Tedy více, než místních. „Byli to účastníci kongresu. Tak velký zájem volit mimo své bydliště jsem ještě nezažil," uvedl člen volební komise Jan Kopál.
Účast kolem 50 procent byla například i v Sadově, Velichově nebo Andělské Hoře. Stejně tak ve volebním okrsku číslo dvě ve Žluticích. Tady z téměř tisícovky oprávněných voličů přišla přibližně polovina.
Sokolovsko
Některé volební okrsky na Sokolovsku zaznamenaly rekordní účast. Příkladem je třetí volební okrsek v Kraslicích. Tam lístek do volební urny hodilo téměř 90 procent zapsaných voličů. „Očekávali jsme vysokou účast. Ale až takovou určitě ne," připustila předsedkyně volební komise Zdeňka Kropová. Už v pátek přitom volební účast činila v tomto okrsku 56 procent. „V pátek chodili lidé více. Je ale pravdou, že jsme se ani v sobotu nezastavili," doplnila.
Předběžná volební účast v celém Sokolově je 47 procent…při volbách v roce 2010 přitom dosáhla 51,56 procenta.
Chebsko
Většinou klid a poměrně slušná účast. Tak hodnotili volby z volebních okrsků ve Františkových Lázních.
Okolo 13 hodin se pro Deník vyjádřil předseda volební komise třetího okrsku Petr Tyl. „Vše probíhá v klidu a volební účast zatím odhaduji na 65 procent."
Ve stejný čas v prvním volebním okrsku hlásili také vše bez incidentů. „Máme totiž hodné voliče," usmívala se tamní předsedkyně volební komise Růžena Streckerová. „Odhadujeme účast na 45 procent," dodala.
Romana Mlátilíková předsedkyně volební komise čtvrtého okrsku uvedla, že okolo 13 hodin zde tušili účast občanů asi 54 procent. „A žádné incidenty zde neevidujeme," řekla pro Deník.
Zajímavosti
Je to už pravidlem, že se horské městečko Přebuz na Sokolovsku může při volbách pochlubit hned několika nej.
Má nejméně voličů, je nejmenším městem a má nejstarší urnu v republice. Volební lístky tam lidé při volbách do Poslanecké sněmovny České republiky házíi do dřevěné urny, která pochází z první republiky. „Je to taková naše rarita. Ještě jsme neslyšeli o tom, že by měli jinde něco podobného. Všude mají klasické plastové," říká starostka Přebuzi Miluše Ženteková. Horské městečko si ji pečlivě střeží a ošetřuje jí. Když volby skončí, uskladní ji v archivu, kde je pro ni dobré klima. „Nechceme, aby se dřevo nijak poničilo," vysvětlila starostka. Urna toho od první republiky hodně pamatuje. Úřad se několikrát stěhoval a urna s ním. „Bude tady i pro další generace," shodují se obyvatelé Přebuzi.
Do volební místnosti přišlo během pátku okolo třiceti procent lidí. Dorazilo ale i jedenáct ´přespolních´ s voličskými průkazy. Šlo o rekreanty, kteří v Přebuzi tráví prodloužený víkend.
Patrně největší urnou se zase mohou pochlubit v Andělské Hoře na Karlovarsku. Obrovská černá schránka, která by patrně pojmula i člověka, má obrovskou kapacitu. Při jejím vysypávání je třeba minimálně dvou členů volební komise.
Občanský průkaz ztratil ve volební místnosti ve Vojenském lázeňském ústavu jeden z voličů. Domníval se, že skončil v pytli, do nějž se odhazují nepoužité lístky a obálky. Členové komise ho tedy důkladně prohledali, ale nic… Pak najednou muž zjistil, že má průkaz v kapse.
Průběh voleb sledovaly i dvě výjezdové skupiny z krajského úřadu, které navštívily řadu volebních místností. Žádné prohřešky nezaznamenaly.