Titul diplomovaný specialista (DiS) mohou v současnosti sestry získat na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole v Karlových Varech. Bakalářské vzdělání a s ním i kvalifikaci vyššího typu ale v kraji prozatím nezískají a musí právě do Plzně.

Hejtman Josef Novotný uvedl, že pro úspěšnou realizaci záměru bude nezbytné, aby se dohodly chebská a karlovarská zdravotnická škola a se společným návrhem by se Karlovarský kraj mohl obrátit na vedení Západočeské univerzity. Prozatím není ani jasné, kde by nové vzdělávací pracoviště sídlilo. „Je vcelku jedno, jestli by plzeňská pobočka vznikla v Chebu, kde už působí Ekonomická fakulta Západočeské univerzity, nebo přímo v Karlových Varech," konstatoval hejtman.

Karlovarská vyšší odborná škola, která je součástí střední zdravotnické školy, nabízí nejen denní studium, ale také individuální učební plán pro sestry, které už v současnosti pracují.

Uplatnění sester je přitom velmi vysoké. Podle ředitelky karlovarské „zdrávky" Hany Švejstilové 80 až 90 procent absolventů této školy pokračuje v zaměstnání v oboru, a to hlavně v Karlovarském kraji. Pracují v nemocnicích, v sociálních nebo jiných zdravotnických zařízeních. „Pro další profesní růst je ovšem nezbytné, aby si vzdělání zdravotní sestry a bratři zvyšovali," dodala ředitelka.