Každá z malířek má svérázný a velmi osobitý umělecký projev, svá díla vystavují v Čechách i zahraničí a dvě z malířek, Bärbel Jílková a Margareta Novotná, představí svou tvorbu v Praze vůbec poprvé. „Výstavy jsou naplánovány v navazujících časových intervalech čili jaro a začátek léta letošního roku bude ve Sladké dílně na Petřinách v Praze patřit Západočeškám,“ sdělila Deníku spoluorganizátorka výstav Stanislava Šedivcová s tím, že Bärbel Jílková vystavuje od 26. února do 6. dubna, Elaine Lóre od 7. dubna do 19. května a Margareta Novotná od 20. května do 30. června.
„Velkorysý prostor oblíbené kavárny Sladká dílna na Praze 6, kde jsou již několik let pořádány prodejní výstavy, budou tedy od konce února do konce června 2024 opanovat tři malířky ze Západních Čech,“ poukázala Šedivcová.
Trio šestitýdenních výstav zahájí Bärbel Jílková, známá tachovská malířka s kořeny v sousedním Německu, ilustrátorka, autorka a designérka cen, plaket a nadšená fotografka. Prodejní výstava jejích obrazů bude do 6. dubna a veřejná vernisáž je naplánována na úterý 27. února od 18 hodin.
Od 7. dubna do 19. května se nechte provést hlubinami i vrcholy duše. Stěny petřínské kavárny ovládnou barvy, emoce a fantazie malířky Elaine Lóre z Plzně, jejíž tvorbu nejlépe vystihuje slogan "Za čtyři roky z Plzně do New Yorku". Mistryně abstrakce i exprese, jejíž plátna zdobí více než 400 soukromých i veřejných prostor a jejíž díla jsou k vidění v galeriích a výstavních sálech ve Vídni, Brémách, Římě a New Yorku. Veřejná vernisáž je naplánována na pondělí 8. dubna od 18 hodin.
Od 20. května do 30. června budou stěny petřínské Sladké dílny patřit Margaretě Novotné z Plané. Paní Margareta je krajinářka s romantickou duší a věčně špinavými prsty od pastelu, obdivovatelka malířů a výtvarného stylu vrcholného baroka. Je jí velmi blízký impresionismus a ráda ztvárňuje krajinu svého domova, louky, lesy, rybníky, kam si chodí odpočinout a zároveň načerpat sílu. Vedle vlastní tvorby předává své zkušenosti účastníkům výtvarných workshopů ve svém ateliéru i v plenéru. Pravidelně vystavuje v galeriích a výstavních prostorách na západě Čech.
Zvláštní poděkování patří manažerovi kavárny, panu Petru Hanouskovi, za velmi vstřícné a profesionální jednání.
Medailonky výtvarnic
Bärbel Jílková
close
info
Zdroj: Bärbel Jílková
zoom_in
Bärbel JílkováNavštěvovala LŠU v Tachově a vystudovala Střední průmyslovou školu stavební v Plzni.
V roce 2015 se vrátila ke své velké vášni, malování. Ovládá množství technik, pastel, akvarel, tuš i kresbu technickými fixy. Pravidelně vystavuje v Čechách i v sousedním Německu. Jeden z jejích pastelových portrétů je od roku 2019 vystaven na Novém Zélandě. Unikátní sbírka malovaných vajec čítá již více než 380 kusů a Bärbel je vystavuje po celé České republice. Vytváří z nich série s originálními lidovými i abstraktními vzory. Ráda fotí, má ráda Severní moře, jeho větrné pláže, Krušné Hory, toulky přírodou i cestování a pohled na horizont. Malířka, pro kterou jsou typické veselé a výrazné barvy a tizianová hříva vlasů je vdaná, má syna a dceru a tři krásná vnoučata. Zajímá se o přírodu, psychologii i filozofii. Pracuje na pozici ředitelky výrobní firmy v Tachově.
Elaine Lóre
close info Zdroj: Elaine Lóre zoom_in Elaine LóreJe výtvarný samouk – pomalými krůčky otevřela dveře barvám uvnitř sebe. Od roku 2018 se naplno věnuje malbě, vystavuje od roku 2019, kdy přišla první nabídka na mezinárodní výstavu v Praze, tentýž rok v Praze vystavovala ještě dvakrát. V letech 2020 – 2021 měla několik výstav v České republice, rok 2022 byl rokem přelomovým, kdy Elaine překročila hranice naší malé země a svá plátna vystavila v Římě, Brémách a v neposlední řadě ve Vídni, kde si ji pod svá křídla vzala Galerie Steiner a díky níž si v roce 2023 splnila svůj osobní i malířský sen, představit svá díla v New Yorku, který též při té příležitosti také navštívila. Letos chce rozzářit svými obrazy Prahu a Miami na Floridě.
Margareta Novotná
close info Zdroj: Margareta Novotná zoom_in Margareta NovotnáJe samouk, který si od mala rád kreslil tužkou, a to hlavně podle ilustrací Zdeňka Buriana z tatínkových dobrodružných knížek. Po střední škole, kde se kresbě začala věnovat více, se rok učila kreslit uhlem na Pedagogické fakultě v Plzni. Osud jí však zavál jinam a s výtvarnou tvorbou se rozloučila na dlouhých 23 let. Pastelem začala malovat v říjnu 2018. Získal si ji pro svou lehkost, svižnost a možnost rychlého zachycení okamžiku. Později se začala věnovat také olejomalbě a velmi ji zaujala práce se špachtlí. Nejraději maluje krajinu, hlavně tu, která jí obklopuje v jejím blízkém okolí. Jsou to místa, ke kterým se stále vracím, kde odpočívám a zároveň se nabíjím. Několikrát za rok vyráží se svými přáteli do plenéru. Tedy malovat přímo do přírody, kde díky společnému sdílení zájmu a přímému spojení s krajinou zažívá neskutečně krásné chvíle.