Nový vůz má pohon všech čtyř kol, takže oproti svému předchůdci zvládne i méně přístupný terén. Vozidlo bylo pořízeno z přebytku rozpočtu ZZS KK.

Koroner je státní úředník, jehož hlavní zodpovědností je vyšetřování úmrtí a vydávání úmrtních listů v nejednoznačných případech. Tuto funkci může vykonávat jakýkoliv lékař s atestací a v Karlovarském kraji byla tato funkce zavedena teprve v roce 2014. Od roku 2015 pak přešla na nepřetržitý provoz a počet případů stoupá.

„Přede dvěma lety se počet výjezdů pohyboval kolem 350 za rok. Teď už jich máme více jak 700, což znamená dva až tři výjezdy denně," popsal rostoucí potřebu koronera ředitel ZZS KK Roman Sýkora.

V zadní části vozidla jsou tak nově umístěna sedadla se stolkem, přenosným počítačem, tiskárnou a prostor pro další vybavení. Vůz značky Volkswagen má šestistupňovou převodovku a vzhled je nyní stejný jako mají ostatní záchranářské vozy, tedy s reflexním polepem. Jeho předchůdce byl totiž bílý.

Koronerská činnost je ale sama o sobě prodělečná. Pojišťovna proplácí pět set korun za prohlídku, ale na 700 až 800 výjezdů je to málo.

„Považujeme koronera za nezbytnou součást záchranářského týmu. Jeho potřeba v našem kraji navíc stoupá, z toho důvodu tak kraj přispívá ročně na tuto činnost dvěma miliony," dodala hejtmanka Jana Vildumetzová.

Momentálně má ZZS KK jedenadvacet sanitek a k tomu devět záložních. Dále tu vedle koronerského auta slouží speciální vozidlo pro hromadné nehody Herkules a vozidlo pro přepravu novorozenců.