Cena stoupla u nové městské knihovny, dále u šaten a zázemí sportovců na Baníku a také u rekonstrukce areálu tenistů.

„Nejde o zdražení v pravém slova smyslu. Stalo se dobrou praxí v uplynulých letech, že předkládáme zastupitelům projektové záměry investic nad 10 milionů korun tak, aby se s nimi podrobně seznámili. Ale ty prvotní náklady pouze odhadujeme, nemáme žádné relevantní podklady,“ říká místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Teprve poté, co se připraví projekt a udělá rozpočet celé stavby, je známá reálná cena. Ta se může právě během projektování zvýšit.

„Pokud dojde k navýšení, materiály předkládáme opět zastupitelům, aby případně mohli říct, že za tuto cenu provádět stavbu již nechtějí,“ objasnil Jakobec.

V případě nové městské knihovny jde o změnu vytápění, kdy namísto klasických radiátorů bude podlahové vytápění. Dále zde dojde k zastřešení zimní terasy a k dalším několika drobnějším úpravám, které zvýší komfort návštěvníků. Cena zakázky se tak navýšila o 5 milionů na zhruba 30 milionů.

Jedině testy odhalí infekci HIV


Projekt na nový tenisový areál počítá s cenou zhruba 12 milionů korun, což je navýšení oproti původním odhadům o tři miliony.

Zhruba stejné navýšení jako u tenisu je i u šaten a zázemí v areálu Baníku. Zde vzrostla cena z 9 na 12,5 milionu korun.

Všechny tyto investice jdou z rozpočtu města. Na knihovnu už je vypsané výběrové řízení a měla by být dokončena v roce 2020. Tenisté a baníkovci se mají dočkat nových prostor již v příštím roce.

Šatny měly být hotové už letos. „Mrzí nás, že jsme museli zrušit akci, sportovcům jsme to slíbili. Navýšili jsme cenu na 10 milionů. Bohužel, na tuto zakázku se přihlásila pouze jedna stavební firma. Ta řekla, že pod 14 milionů to neudělá,“ říká druhý z místostarostů Jan Picka. Ten dále dodal, že když město zveřejnilo cenu 10 milionů, začali se ozývat lidé. „Schytávali jsme to z mnoha stran. Mnozí rádoby odborníci na sociálních sítích nás osočovali, že to je drahé. Tady mají odpověď,“ dodal Picka.

S 3D technologiemi se seznamují žáci 7. až 9. ročníku v rámci volitelného předmětu.
Školáci se učí pracovat s 3D technologiemi