Jedna z nejoblíbenějších českých operet Polská krev se předvedla v sobotu loketskému amfiteátru. Režie se ujal Jan Ježek, který festival Loketské kulturní léto (LKL) pořádá. Kromě organizátorů a účinkujících se o pohodovou atmosféru sobotního večera starali také najatí brigádníci. A ti opět jako v předešlých letech museli řešit několik incidentů.

„Polskou krev hlídalo 21 brigádníků. Již tradičně střežili lokalitu u tunelu, u benzinové pumpy, u školy, u schodů směrem do amfiteátru či v podhradí, aby návštěvníci bez vstupenky nenarušovali průběh operety," sdělil Miloš Rybař, který má dobrovolníky na starost. Jak sám říká, inscenace se neobešla bez potyček s neohleduplnými lidmi. „Někteří si opravdu vůbec neváží kultury. Setkali jsme se s arogantním chováním, kdy se nějaký muž rozčiloval, že žije ve svobodné zemi a že si může jít, kam chce. Takovému člověku nic nevysvětlíte. Následně tedy do pronajatých prostor vnikl," uvedl Rybař.

Problémy měli také další pracovníci, a to na cyklostezce v podhradí. Zde je do přírodního divadla jeden z nejlepších výhledů, a tak se sem uchylují lidé, kteří nechtějí platit vstupné, případně si tudy krátí cestu. I sem je ale po čas konání LKL vstup zakázaný. „Střetli jsme se se dvěma cyklisty. Ti chtěli cestou projet, ovšem nakonec našich výzev uposlechli, otočili se a odjeli," řekl brigádník Stanislav Antoš.

Kromě dopravní značky nebo trička s logem festivalu mají dobrovolníci k dispozici také výstražné pásky. „Skupinka německých turistů ovšem naše pásky strhla a začala na nás pořvávat. Tím samozřejmě rušila diváky v amfiteátru. Německy jsme jim nakonec domluvili a oni naštěstí odešli," podotkl Antoš.

O závěrečný incident se postarala kolem půl dvanácté také parta mladých lidí, kteří nerespektovali výstražná upozornění u základní školy. Ta tam přitom byla již týden před konáním Polské krve. „Vůbec nás nevnímali, byli hluční a agresivní. Doufejme, že se při představení Rusalky příští týden podobných excesů vyvarujeme," dodal další z brigádníků.

Šťastnější konec měla událost, která se odehrála před samotným začátkem operety. Malé kůzle prostrčilo hlavu skrz plot u fary na svahu pod hradem a nemohlo ji dostat ven.
„Přeskočil jsem tedy ohradu a vylezl na svah. Bleskově jsem zasáhl a pomalu kůzleti hlavu uvolnil. Poté se vrátilo zpátky ke kozí rodině. Je v pořádku," uzavřel Rybař. K. Šujan