Návštěvní okruhy mohou už dlouhá léta navštívit i vozíčkáři.Návštěvní okruhy mohou už dlouhá léta navštívit i vozíčkáři.Zdroj: Zámek Kynžvart

„Ocenění v kategorii národní kulturní památky a památky UNESCO jsme získali za prohlídkový okruh bezbariérový zámek,“ informoval kastelán zámku Ondřej Cink. Tento speciální okruh nabízí možnost kratší nenáročné půlhodinové prohlídky interiérů. „Trasa je přístupná výtahem a je plně bezbariérová a proto vhodná pro handicapované návštěvníky,“ uvedl. Kynžvartský zámek nemá jen jednu bezbariérově přístupnou prohlídkovou trasu. Okruhy zámecké interiéry Metternichů i muzeum a kabinet kuriozit jsou také přizpůsobené vozíčkářům. „Jen jsou časově náročnější,“ řekl Ondřej Cink.

A handicapovaní nepřijdou v budoucnu ani o vzácnou kynžvartskou daguerrotypii. Vrátí se domů a správa zámku připravuje další exkluzivní okruh, jehož bude první památka UNESCO v Karlovarském kraji součástí. „Krom toho, že tato trasa nabídne ke shlédnutí velmi zajímavé historické lahůdky a umělecké skvosty, bude také bez bariér a bude ji moci navštívit každý,“ dodal Ondřej Cink.