Nebo se mohli zastavit u brašnářky Valerie Dubcové, která začala s brašnářstvím nejprve jako naprostý laik, ale nakonec se díky své houževnatosti dopracovala až na místo uznávané a vyhledávané brašnářky, která si zakládá na kvalitním zpracování materiálu.

„K brašnářství jsem se dostala v roce 1994, kdy mě k němu přivedla moje kamarádka. Ze začátku jsem vyráběla hlavně opasky, ty jsou nejjednodušší. A pomalu si k tomuhle řemeslu přičichávala. Stále jsem se učila nové a nové věci, až jsem nakonec u této voňavé profese zůstala," řekla Valerie.

„V současnosti je pro mě nejdůležitější ukočírovat práci se zákazníky, abychom byli všichni spokojení. Jednak aby se zákazníkovi líbilo, co vyrobím přímo pro něho na zakázku, a pak i já abych z té práce měla stále dobrý pocit a hlavně radost. Přeci jen se jedná o fyzicky náročnou práci.

Tvořím hlavně z hověziny, která je nejtvrdší. Hodně z toho bolí ruce," vysvětlila brašnářka.

„Čas strávený nad výrobou jedné brašny se dost liší. Když už vím, co mám vyrobit, a mám k tomu i šablonu, tak mi výroba trvá zhruba dva dny. Ale když dělám brašnu, která je od začátku originál, tak nad ní strávím i týden. Více dělám věci, které nejsou typické. Vše je na zákazníkovi, kdy si on sám řekne, co byl chtěl. Kde mají být kapsy a jak mají být velké nebo malé. Pak se jen musíme sejít v tom, co je možné vyrobit. Já nakonec zákazníkovi řeknu, co všechno nám kůže dovolí. Podle potřeb zákazníka také barvíme kůže speciálními barvami na kůži nebo máme už obarvený materiál z koželužny," popisuje Valerie.

„Nejvíce mě na brašnářství baví ta práce samotná. A také to, že když zákazník vidí hotový výrobek, tak je s ním spokojený. V brašnářství nejsem vyučená. Naopak, jsem samouk. Nosným artiklem se pro mě staly opasky. Zákazník si může na místě vyměnit sponu nebo ho podle potřeby zkrátit. Brašny dělám zase na zakázky. Letos budeme dělat kožený betlém, který právě vyrábíme," sdělila Valerie.

„Když se spojí výtvarník a řemeslník, tak jsou z toho pak krásné věci. Výtvarný návrh betléma dělá moje kamarádka Hana Vaculíková. Hotový výtvor bude k vidění o Vánocích tady na Bernardu," doplnila na závěr Valerie.