V Karlových Varech je žebrání spíše otázka jedinců. „Jejich výskyt a činnost pro město samozřejmě lichotivé nejsou, proto se je prostřednictvím městské policie snažíme vytěsnit a jejich činnost jim co možná nejvíce znepříjemnit," řekla mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá. Ta doplnila, že Kolonádní řád ani jiná vyhláška města problematiku žebráctví neřeší.

V lázeňském městě tak bojují se žebráky pokutami a vykázáním z míst, kde žebrají. Jen od začátku letošního roku byly v Karlových Varech uděleny tři pokuty za veřejné pohoršení v maximální možné výši, tedy tisíce korun.

„Jednou byla uložena i pokuta v hodnotě dvaceti korun. Což byla výše odpovídající obnosu, který se žebrající osobě podařilo v daný okamžik získat," uvedla Kyselá. Žebráci nejčastěji navštěvují Mlýnské nábřeží, Starou Louku a další frekventovaná místa. „My se snažíme těmto lidem nejprve domluvit, protože pokuta je často nevymahatelná. Proto i my nejčastěji saháme k vykázání osob z těchto míst," řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Na Sokolovsku obtěžují žebráním zejména bezdomovci. A to nejčastěji u obchodních domů, kdy například za odvoz košíků požadují mince, které do nich lidé vložili. Naposledy si na bezdomovce stěžovali zákazníci u supermarketu Albert v Kraslicích, kde bezdomovci nejen žebrali, ale u prodejny i kálely. „Byl to otřesný pohled. Nejen, že obtěžovali žebráním, ale nechali za sebou pěknou paseku. Naštěstí už jsou pryč a prodejna nechala vše uklidit," řekl zákazník Ivan Cetl.

Žebrání v Chebu zakazuje vyhláška. „O tu se také městská policie opírá," potvrdila mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková. Podle jejích slov se žebráci ve městě sice vyskytují, ale jejich počet je už delší dobu neměnný, a strážníci o všech žebrácích vědí.

„K tomuto nešvaru dochází hlavně u nákupních center a hlídky městské policie problematická místa pravidelně kontrolují. Vyjíždějí také na základě oznámení občanů nebo na základě poznatků z kamerového systému," doplnila. Většinou pak stačí žebrákovi domluvit a je klid. „S agresí se městská policie ze strany této sociální skupiny nesetkává," dodala.