První vlak přijel do kraje 15. října roku 1865, kdy do Chebu dorazil vlak z německého Wiesau. V následujících dnech přijely vlaky i z jiných směrů, a to ze stanic Hof přes Aš a z Plauen přes Bad Elster, Bad Brambach a Vojtanov. Během oslav se zároveň připomene patnácté výročí založení přeshraničního dopravního systému EgroNet, který umožňuje jízdu na jednu jízdenku po Karlovarském kraji a příhraničí v Bavorsku, Durynsku a Sasku.

V rámci svátku železničářů je tedy připraven pestrý doprovodný program ve stanici Cheb. „Přítomní tu budou moci nahlédnout do historie i současnosti železnice, navštívit výstavu či se účastnit komentované projížďky," uvedla ve své zprávě Věra Frimlová z krajského oddělení vnějších vztahů.

„Do železniční stanice Cheb v půl desáté slavnostně dorazí i parní vlaky z Karlových Varů, ale i z německého Falkensteinu. V Městské knihovně v Chebu proběhne od 18:00 slavnostní vyhlášení vítězů dětské výtvarné soutěže, společně s přednáškou Jiřího Raka o historii železnice na Chebsku. Vlastníci jízdenky z historického vlaku mohou navíc zdarma navštívit chebský hrad," doplnila Frimlová.

Na akci bude rovněž možnost svézt se také parním vlakem taženým lokomotivou Kafemlejnek, který bude jezdit z Chebu do Františkových Lázní a zpět a jednou také z Chebu do Tršnic a zpět. Této lokomotivní babičce bude na cestě vypomáhat o něco mladší motorová lokomotiva Prasátko.

„Parní lokomotivou jsem jel při různých příležitostech už několikrát. Hutný dým a předení kol je to nejlepší, co může člověk jako já zažít," doplnil Ludvík Lukáš z Chodova s tím, že taková příležitost je snad povinností pro každého železničního nadšence.