Pořadatelé opět očekávají účast tisíců rodin s dětmi. Přípravy na největší Mikulášskou jízdu nejen v Karlovarském kraji, ale celé České republice vrcholí. „Na přípravách pracujeme celý rok. Na Mikulášské jízdě se letos podílí na 150 dobrovolníků. Opět se bude na co těšit," slibuje za pořadatele Robert Koutný z Železničního spolku Klub M 131.1.

Mikulášská jízda začne úderem 11. hodiny v Sokolově, kde program zahájí žáci sokolovské základní umělecké školy, a už tam lidé potkají první čerty. Odhalen tam bude také nový maskot kraslické trati, a to kozel František. Jde o kozlíka, který více než rok žil u tunelu mezi Olovím a Rotavou. „Stal se doslova maskotem cestujících. Nikdo neví, kde se tam tehdy vzal. Nakonec někam zmizel. Jméno František přitom dostal po tehdejším řediteli tamní divize, který se jmenoval příznačně František Kozel," prozradil Koutný, proč zrovna kozel se stane maskotem.

Pak už ale bude vše patřit dění v Hřebenech. Návštěvníky tam budou svážet speciálně vypravené vlaky a autobusy. Chybět nebude stylově parní lokomotiva. „Lidé ale budou moci využít během celého dne i běžné vlakové spoje," poznamenal Koutný.

A co bude na návštěvníky čekat? Už při vystoupení z vlaku na zastávce v Hřebenech budou moci navštívit živé peklo, kdy v přestrojení budou dobrovolníci z řad chodovských ochránců přírody. Pekelná bude i samotná cesta na zříceninu hradu Hartenberg. Bohatý program bude připraven i na nádvoříHartenbergu a na Cikánském dvoře. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní vystoupení, hry a soutěže. Chybět nebude krčma s občerstvením a stánkový prodej.
Přístupná bude navíc výstava z uplynulých dvaceti ročnků Mikulášské jízdy.

Vlaky a autobusy vyjedou nejen ze Sokolova, ale i z druhé strany z Kraslic. Tam bude na hlavní vlakové stanici otevřeno i ojedinělé Muzeum Kraslické dráhy, které čítá stovky exponátů. „Otevřeme v době od 12.30 do 14.30 hodin," doplnil Koutný.

Mikulášskou jízdu opět čeká nápor návštěvníků. Jeden z uplynulých ročníků navštívilo 3100 lidí. Ve spolupráci s Hartenbergem, kde se konají mezinárodní workshopy, se ho zúčastnili například i studenti z Jižní Korey, Litvy, Polska, Maďarska nebo Mexika. I ti se zapojili do pekelného strašení.