Téměř pět desítek klientů s mentálním, fyzickým, kombinovaným či zdravotním postižením dochází do denního stacionáře Mateřídouška. Ten svým klientům, jejichž věk se pohybuje mezi čtyřmi a čtyřiačtyřiceti lety, poskytuje široké vyžití. „Dlouho jsme hledali, jak klientům zprostředkovat kontakt se zvířaty. Jezdecký klub Pegas Děpoltovice nám vyšel vstříc ve všech směrech a jsme se spoluprací velice spokojeni. Hlavně bych ráda poděkovala tamějším pracovníkům, kteří koordinují setkání svých zvířátek a našich svěřenců," řekla ředitelka Mateřídoušky Věra Bráborcová.

Při návštěvách klientů Mateřídoušky v jezdeckém areálu v Děpoltovicích nejde o klasickou hipoterapii nebo hiporehabilitaci. Tu je nutné provozovat často, pravidelně a ve speciálním centru.

V Pegasu klienti provozují rekreační ježdění, tedy ti fyzicky zdatnější a mobilnější. Někteří mohou absolvovat i delší projížďky krajinou, samozřejmě za dodržení veškerých bezpečnostních zásad.

„Imobilní klienti nebo ti, kteří z nějakého důvodu na hřbet nesmějí, si užívají zvířátka jinak. Z Děpoltovic k nám jezdí poníci, pes, koza a králík. Naši klienti se s nimi mazlí, hladí si je, poníky si mohou vyčistit nebo česat. Když jezdíme my do Děpoltovic, jsme venku a třeba si opékáme buřty. Celý tento kontakt s přírodou je pro psychickou pohodu klientů stacionáře velmi přínosný a důležitý," pochvaluje si ředitelka Bráborcová.

Klienti denního stacionáře Mateřídouška dostávají finanční příspěvky na služby od státu. Za ně si mohou platit právě pobyt v centru.

„Ostatní aktivity, jako je právě pobyt na koních a u nich, si částečně financují klienti sami a část peněz je od sponzorů. Především doprava nás do Děpoltovic nebo zvířátek k nám do Mateřídoušky je nákladná. Naším velkým přispěvatelem je v tomto případě město Chodov," uzavřela Bráborcová.