Mšice oslabují rostliny a přenášejí choroby

Mšice jsou drobní brouci sající mízu. Mají rádi zejména měkké mladé rostliny. Jsou jich stovky druhů, liší se velikostí, barvou i druhem potravy. „Mšice potřebují teplo, takže na zahradě se omezuje jejich životní cyklus na jaro a léto. V domácnosti, skleníku nebo v zimní zahradě se však mšice mohou vyskytnout v kteroukoli roční dobu,“ uvádí zahradnický magazín Gardeners’ World.

„Na zahrádce se o kolonie mšic často starají mravenci, kteří si velmi rádi pochutnávají na medovici mšic – cukrové tekutině, kterou mšice vylučují, když se živí mízou,“ píše web zaměřený na domácnost The Spruce. Když po stoncích rostlin pobíhají mravenci, pátrejte i po mšicích.

Mnoho druhů mšic se živí pouze konkrétními rostlinami. Takže pokud mšice na zahradě napadnou jednu rostlinu, nemusí to nutně znamenat, že se rozšíří na jiné stromy či rostliny. 

Pokud se mšice velmi rozmnoží, napadenou rostlinu oslabí nebo ji zdeformují natolik, že může i uhynout. Některé druhy mšic navíc mezi rostlinami přenášejí virová onemocnění. „Viry nejsou vyléčitelné, proto je třeba infikované rostliny zničit,“ upozorňuje Gardeners’ World. 

Postřik na mšice, který funguje:

| Video: Youtube

Dalším problémem je lepkavá látka, známá jako medovice, kterou mšice na rostliny vylučují. Může být napadena černou plísní, což zastaví fotosyntézu listů a zpomalí růst rostlin.

Lovci mšic: ptáci, slunéčka i škvoři

V boji proti mšicím pomáhají i ptáci. Zejména sýkorky patří mezi jejich úspěšné lovce. Jejich kořistí jsou nejen mšice samotné, ale v zimě jsou i pečlivými hledači jejich vajíček. K predátorům patří také různé druhy hmyzu, například slunéčka, zlatoočky, škvoři a pavouci. Dejte si proto pozor, abyste je nevyhubili použitím nějakého přípravku na hubení hmyzu.

close Velkým pomocníkem v boji proti mšicím je slunéčko sedmitečné. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Velkým pomocníkem v boji proti mšicím je slunéčko sedmitečné

Co se týká likvidace mšic, obzvláště výkonné je slunéčko sedmitečné. Vědci, pozorující jejich život uvádějí, že jedna larva berušky dokáže za den spořádat až padesát mšic. „Larva během svého třiceti až šedesátidenního vývoje zlikviduje až 600 kusů savého hmyzu,“ uvádí Gardeners’ World.

Dalším dobrým pomocníkem jsou pestřenky, které vypadají jako malé vosy. I ony spořádají hromadu mšic.

Na mšice účinkuje ocet, česnek i olej

Může však přijít chvíle, kdy zjistíte, že ptáci i slunéčka jsou na rychle se množící mšice krátcí a že je čas zasáhnout. Pokud se rozhodnete pro boj bez chemie, volte organické postřiky, které jsou založeny na rostlinných extraktech, rostlinných olejích nebo jemném mýdle. Aby fungovaly, musí být nastříkány přímo na mšice. Řada z nich působí jen po omezenou dobu, takže se musí používat opakovaně.

  • Jedlá soda. Nasypte dvě polévkové lžíce jedlé sody do litru vody a směs pečlivě promíchejte. Postříkejte postižené rostliny dvakrát až třikrát za týden. „Jedlá soda mšice postupně znehybní a usmrtí. Po půl hodině ještě opláchněte rostliny čistou vodou a důkladně je zbavte veškerých zbytků obtížného hmyzu,“ radí hobby magazín iReceptář.
  • Česnekový útok. Na česnek jsou i mšice krátké. Oloupejte stroužky z jedné hlavičky česneku, rozmačkejte je a vložte do nádoby s vodou. Volte raději nádobu uzavíratelnou, protože aroma česneku by proniklo všude. Směs nechte den uležet, sceďte a pomocí rozprašovače aplikujte na rostliny nejlépe každý večer.
  • Ocet. Ani octovou vodu nemají mšice rády, ale při výrobě roztoku i aplikaci buďte opatrní. Ocet a vodu smíchejte v poměru 1:10, nastříkejte na rostliny a další den je opláchněte vodou.
  • Mýdlo. K osvědčeným a oblíbeným metodám patří i postřik mýdlovým roztokem. V litru vody rozpusťte celou kostku mýdla a postřik je hotov. Ošetřujte jím zasažené rostliny dvakrát týdně.
  • Olej. Připravte si přípravek z oleje, například řepkového, a vody v poměru 1:10 a pomocí rozprašovače jej aplikujte na rostliny.
  • Kopřiva. Natrhejte kopřivy, nasekejte, odvažte patnáct gramů a nechejte je luhovat v litru vody aspoň tři dny. Pak výluh sceďte, zřeďte třemi litry vody a použijte jako postřik na rostliny.
  • Rebarbora. Nasekejte listy a řapíky a uvařte z nich odvar. Nechte vychladnout, zceďte a opakovaně používejte na rostliny jako postřik.

close Pokud se mšice velmi rozmnoží, napadenou rostlinu oslabí nebo ji zdeformují natolik, že může i uhynout. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Pokud se mšice velmi rozmnoží, napadenou rostlinu oslabí nebo ji zdeformují natolik, že může i uhynout

Utrejchy, které na mšice platí

Pokud raději sázíte na jistotu, můžete zkombinovat několik účinných látek najednou. Speciální recept poskytuje youtubový profil Zahrada na vodě. K výrobě dvanácti litrů účinného roztoku k hubení mšic je zapotřebí šesti cibulí a šesti hlávek česneku. Cibuli i se slupkami rozkrájíme na čtvrtiny a společně s neoloupaným česnekem a trochou vody rozmixujeme. Směs vylijeme do kbelíku, přidáme čtyři litry vody a necháme 24 hodin macerovat.


Nahrává se anketa ...

Pak ji přefiltrujeme přes plátýnko, výluh naředíme vodou, abychom měli k dispozici 12 litrů roztoku, dáme jej do postřikovače a ošetříme zahradu. Jeho účinnost je prý osmdesátiprocentní. Hmotu, která nám zbyla schováme. „Můžeme s ní potřít stromy před škůdci. Ale jen ty dostatečně vzdálené od domu,“ radí Zahrada na vodě.

Další prostředek také oplývá velkou silou. „Smíchejte čtvrt šálku oleje s třemi stroužky rozdrceného česneku, třemi lžícemi pálivé papriky a poloviční lžící tekutého mýdla. Veškeré ingredience důkladně rozmíchejte ve čtyřech litrech vody a vzniklou směs nalijte do lahve s rozprašovačem. Tento mix požívejte v počátku potíží každý druhý den, preventivně pak stačí dvakrát týdně,“ doporučuje iReceptář.