Speciální pracovní skupina tento týden doporučila lidem ve věku 40 až 59 let, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku těchto onemocnění, ale nemají je v rodinné anamnéze, aby spraktickým lékařem probrali svoji individuální situaci.

Gastroenterolog Karel Balihar.
Novou léčbu refluxní nemoci v Plzni podstoupili první dva pacienti

Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí v USA. Aspirin v nízkých dávkách některým věkovým skupinám prokazatelně pomáhá. Snižuje riziko srdečního záchvatu, nebo cévní mozkové příhody. Je to však vůbec poprvé, kdy úřady v USA zvažují doporučení pravidelného užívání tak běžného léku, jakým je aspirin, pro účely prevence. 

Pozor na vedlejší účinky

Návrh ale spoučasně upozorňuje, že lidé starší 60 let by se měli aspirinu jako prevence vyvarovat, u starších lidí totiž potenciální rizika převažují nad benefity. „Každodenní užívání aspirinu může potenciálně způsobit vážná poškození, jako je vnitřní krvácení,“ uvedl člen pracovní skupiny John Wong. Právě proto se Američané mají o užití léku poradit se svým lékařem.

Člověk postižený virem pravých neštovic
Nejsmrtelnější nemoci světa. Dodnes rozsévají hrůzu, zabily miliony lidí

„Nejnovější důkazy hovoří jasně: zahájení denního užívání aspirinu u lidí, kterým je 60 a více, aby se předešlo prvnímu infarktu nebo mrtvici, se nedoporučuje,“ varoval další člen skupiny Chien-Wen Tseng v prohlášení a dodal: „Toto doporučení pracovní skupiny však není pro lidi, kteří již užívají aspirin na předchozí srdeční infarkt nebo mrtvici. Ti by v něm měli pokračovat, pokud jim jejich lékař neřekne jinak."

Návrh budou kompetentní úřady ještě připomínkovat, a to až do 8. listopadu.