V ČLÁNKU SI PŘEČTETE:
* Přidejte vlákninu a tekutiny
* Vybavte se mastičkou
* Zjistěte si, co dědíte
* Pořadí jídel
* Pohyb, který baví
Hemoroidální žilní pleteně máme „tam dole“ úplně všichni. Jsou to takové hydraulické polštářky, které utěsňují konečník, aby stolice nemohla samovolně unikat. Potíže s hemoroidy obvykle přijdou při opakovaném vyprazdňování tuhé stolice, která na ně tlačí shora. Zkrátka když má člověk zácpu a usilovně tlačí, aby ze sebe dostal tuhý obsah střeva, hrne se krev do hemoroidů, a tím je rozšiřuje.
Jak se zbavit návykové zácpy:
Problémům s hemoroidy nahrává také časté dlouhé sezení, protože na ně způsobuje tlak zespodu. Sedavý způsob života, nadměrný příjem polotovarů, a naopak nedostatek potravin s obsahem vlákniny jsou v moderní době poměrně běžnou záležitostí.
Není divu, že potíže s konečníkem má tolik lidí. Nejde o nic neobvyklého, hemoroidální onemocnění trápí 36 procent lidí v České republice ve věku od 18 do 40 let a dokonce 44 procent lidí mezi 41 a 60 lety.
Nahrává se anketa ...
Vyzkoušejte pět kroků, které pomohou obtíže s hemeroidy zvládat:
1. Přidejte vlákninu a dostatek tekutin
Hemoroidy nebudou pod takovým tlakem, pokud upravíte jídelníček, aby měla stolice optimální konzistenci. Opakovaná zácpa i průjem totiž při vyprazdňování vytlačují hemoroidální pleteně ven a mohou způsobit i bolestivé řitní trhliny.
Vyhnout se tomu můžete přidáním vlákniny do každodenního jídelníčku a dostatečným příjmem tekutin. Krájená čerstvá zelenina s kouskem celozrnného pečiva je ideálním příkladem. Vysoký obsah vlákniny mají i oříšky a vločky.
2. Vybavte se mastičkou a olejíčky
Zázračná bylinka, která by vás nadobro zbavila svědění konečníku, pálení nebo drobného krvácení a dalších projevů hemoroidálního onemocnění, neexistuje. To neznamená, že nemůže problémy pocitově zmírnit a ulevit vám.
Lidové léčitelství hovoří a účincích dubové kůry, řebříčku obecného, jírovce maďalu i jitrocelu. Ze všech se dají připravit masti, obklady nebo olejíčky. Pozor na to, že domácí bylinkové výrobky mají nižší trvanlivost a mohou vyvolávat alergické reakce. Proto je lepší zajít si do lékárny. Zde najdete přípravky, které vytváří ochrannou vrstvu a umožní podrážděné pokožce se zahojit.
3. Zjistěte si, co dědíte v rodině
V mnoha rodinách se dědí dispozice k oslabení žilních stěn, která způsobuje žilní onemocnění s typickými metličkami a křečovými žilami. Má vliv i na kondici hemoroidů, protože ty nejsou nic jiného než žilní pleteně. Oslabenou stěnu žil hemoroidálních pletení je možné zpevnit jedině pomocí léků. Nazývají se venofarmaka a předepsat je mohou praktický lékař, specialisté na cévní onemocnění nebo i proktolog, který se zaměřuje na onemocnění konečníku.
Více lékařských rad najdete na webu Zpátky do sedla.
„Na základě vyšetření může lékař vyloučit i jiná onemocnění. Případně doporučit i vhodný ambulantní zákrok na odstranění problematických hemoroidů. Zákroky mohou být nepříjemné, ale nejsou bolestivé a pacienty poté čeká výrazná úleva,“ vysvětluje proktolog Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.
4. Přemýšlejte nad pořadím jídel
Pro hladký průchod jídla trávicí soustavou se vyplatí přemýšlet i nad pořadím stravy. Oběd by proto měl začínat pokrmem, který je lehce stravitelný, což mohou být zeleninový salát, nebo polévka. Končit by měl jídlem, které zůstává v trávicím traktu nejdéle: maso, mléčný dezert.
Jinak kromě nadýmání a střevních kolik riskujete i průjem, a ten hemoroidální pleteně ohrožuje stejně jako zácpa.
5. Najděte si pohyb, který vás baví
Pokud se hýbete vy, hýbou se i vaše střeva, což umožňuje stravě posunovat se dál. Najděte si aktivity, které vás baví, a věnujte se jim několikrát týdně. Prospěšný není pohyb, při němž nastává tlak do pánevní oblasti, třeba dřepy se zátěží a vzpírání.
Méně vhodná je i příliš častá cyklistika, jízda na koni nebo motorce. Občasná projížďka vám jistě neublíží, ale pokud máte sedavé zaměstnání, není žádoucí naskakovat do sedla každý den. Šetrné k hemoroidům jsou naopak turistika, běh, tanec, posilování bez dřepů, míčové sporty, jóga, pilates a mnoho dalších.