Dominičkovi budou v lednu dva roky, ale kvůli své diagnóze je v této chvíli na úrovni tříměsíčního dítěte. Není schopen se přetočit, plazit se, sedět, stát ani udržet hračku. Brání mu v tom především mimovolní pohyby, díky nimž je jeho pohyb nekoordinovaný a necílený.

„Děti s touto formou mozkové obrny většinou nechodí, bez pomoci nesedí a nejsou schopny mluvit. Ve většině případů jsou i mentálně postižené,“ popisuje diagnózu matka krásného, ovšem bohužel nemocného, chlapečka.

Tadeášek z Chudenic trpí míšní svalovou atrofií.
Malý chlapec trpí míšní svalovou atrofií. Díky léčbě dělá pokroky

Další diagnóza přišla záhy

V půl roce byla Dominičkovi zjištěna sekundární epilepsie s myoklonickými záchvaty a byly mu proto nasazeny léky a upravena byla i rehabilitace.

„Některá cvičení Domču dráždila a způsobovala další záchvaty, proto jsme museli vše vyladit. Domča také začal chodit na logopedii, hipoterapii a cvičení therasuit. Čekají nás i lázně a další rehabilitační pobyty. Potřebujeme navštěvovat neurorehabilitační centra, pokračovat v ergoterapii, hipoterapii a dalších postupech, které Dominika posouvají v jeho opožděném vývoji,“ vysvětluje maminka, která vše sdílí i na instagramovém profilu @mama.bojovnika.

Léčba je finančně velice náročná

Roční náklady na léčbu Dominika však sahají do stovek tisíc.

Sebastian dostal od osudu pořádně naloženo. Narodil se s cystickou fibrózu, velmi vážným a nevyléčitelným onemocněním. Jeho rodiče však dělají vše pro to, aby prožíval naplněný šťastný život.
Matka chlapce s cystickou fibrózu: Stačí jeden jeho pohled a víte, že se nedáte

„Naše náklady jsou ročně kolem 400 000 korun, když je Domča v domácím prostředí. Jezdíme ale rehabilitovat i na Slovensko, kde dvoutýdenní pobyt stojí 70 000 korun, hipoterapie nás vyjde na 30 000 korun ročně, ergoterapie je 800 korun na hodinu a kraniosakrální terapie stojí 950 korun za hodinu. Podle lékařů by nám mohla pomoci i experimentální léčba pomocí aplikace kmenových buněk z pupečníkové tkáně, ale to je dalších 250 000 korun na dvě aplikace. A pak jsou tu speciální pomůcky, na které pojišťovna nepřispívá, což jsou další desetitisíce ročně,“ popisuje situaci matka.

Dominik podstupuje řadu rehabilitačních cvičení.Dominik podstupuje řadu rehabilitačních cvičení.Zdroj: Se svolením Veroniky Kovářové

Cvičením se snaží nemoc zvrátit

Mladá maminka se ale nenechává nemocí zastrašit a snaží se, seč může, aby na tom byl syn co možná nejlépe.

„Cvičíme pravidelně reflexní lokomoci podle Vojty a Bobath koncept. Vidím, že to k něčemu je a Domča dělá pokroky,“ potvrzuje maminka.

Pomůcky si má dle lékařů ušít sama

Aby se mohl malý Dominiček zlepšovat, požádala jeho maminka o vertikalizační stojan.

„Neuroložka nám poukaz napsat nechtěla, přes to prostě nejel vlak. Rehabilitační lékař také ne, protože dětské pomůcky nezná. Ortopedický protetik nadával, ale poukaz nakonec napsal a jako bonus i ortézy na nohy. Na ruce ale už ne, ty si mám prý ušít doma. A po tom všem nám žádost zamítla revizní lékařka, protože Domča je vývojově na tři měsíce, tak na co prý potřebuje v roce a půl stát,“ zoufá si mladá maminka, která má pocit, že problémy jejího syna nikoho nezajímají a přehazují si ho jako horký brambor. Rozhodla se proto stojan pořídit z účtu, na který přispívají dobří lidé z celé republiky.

Pavel Kapras.
Při narození vážil jen 800 gramů. Můj syn se bojí všech zvuků, popisuje maminka

„Můj příspěvek o vertikalizačním stojanu ale viděla i naše ergoterapeutka a rozhodla se nám pomoci. Doporučila mi jiného rehabilitačního lékaře a v jeho lékařské péči zkusíme zažádat o příspěvek na stojan znovu. Naše ergoterapeutka přiloží i doporučení, proč je dobré vertikalizovat, a že to doma zvládáme a hlavně potřebujeme,“ uvádí na závěr maminka, která i přes řadu omezení boj nevzdává.

Více informací o Dominičkovi se dozvíte i webových stránkách Uzdravení pro Dominika

Pokud chcete Dominikovi na léčbu a speciální zdravotní pomůcky přispět i vy, můžete tak učinit prostřednictvím transparentního účtu, na který se můžete podívat ZDE. U platby nezapomeňte v textu uvést heslo „Pro Dominika“.

Majitel účtu: Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými neurologickými onemocněními ČR   QR kód pro platbu na pomoc DominikoviZdroj: Se svolením Veroniky Kovářové

Adresa banky:
Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, 117 21 Praha 1

Číslo účtu: 2300501615/2010

IBAN:
CZ40 2010 0000 0023 0050 1615

BIC:
FIOBCZPP