Maska pro rychlý růst a lesk vlasů:

Zdroj: Youtube

Čepice pomáhá, ale může i škodit

Mrazivé zimní počasí si vybírá nejvyšší daň u vlasů jemných a poškozených, ale podepisuje se na vlasech všech typů a struktur. Arktický vzduch, ledový vítr, statická elektřina i suché vnitřní teplo je velmi oslabují.

S příchodem zimy můžete zpozorovat i zvýšené padání vlasů. Příčinou jsou vysoké teplotní skoky, kdy přecházíme ze zimy do přetopených místností.

Podle odborníků je důležité chránit vlasy před vnější nepohodou čepicí nebo kloboukem, ale i to bohužel může mít negativní důsledky. „Pod čepicí se totiž vlasová pokožka často potí a nadměrné pocení může vést ke zvýšené tvorbě lupů a kvasinek,“ upozorňuje portál Naturall Club zaměřený na péči o vlasy.

Někteří odborníci také poukazují na to, že drsná struktura klobouků nebo vlněných čepic může vlasy mechanicky poškozovat a doporučují podložit je hedvábnou nebo saténovou látkou.


Nahrává se anketa ...

Velkým problémem vlasů v zimě je jejich vysušování - ať už mrazem, nebo vnitřním vytápěním. S klesající teplotou se navíc snižuje tvorba mazu na pokožce hlavy. Při teplotách nižších než osm stupňů Celsia se dokonce tvorba mazu zastavuje úplně.

Proto je důležité vlasy dostatečně hydratovat. Vyplatí se používat hydratační šampony a nechávat je na vlasy působit trochu déle.

Vlažná voda a vlasová maska

Lidem, kteří jsou zvyklí mýt si vlasy každodenně, však kadeřníci v zimním období doporučují tuto péči omezit. „V zimě byste si měli umývat vlasy nejvýše dvakrát až třikrát týdně,“ uvádí Naturall club.

Na mytí nepoužívejte příliš horkou vodu, která by problém s vysušováním vlasů ještě zhoršila. „Umyjte si vlasy vlažnou vodou a ukončete studeným opláchnutím,“ radí web Hair club.

Dobrým prostředkem proti nadměrnému zadržování vody v těle je březový čaj, který má příznivé diuretické účinky
Jak zahájit hubnutí? Začněte léčivým čajem na odvodnění a detoxikaci

Podle něj vlasům v zimě svědčí teplá pára, která jim pomůže s hydratací. Dalším způsobem, jak pomoci prodloužit dobu mezi mytím, je použití suchého šamponu.

Při aplikaci masky dbejte na to, aby vlasy nebyly příliš mokré, proto je nejdřív jemně vysušte ručníkem. Masku naneste na konečky a střední délku, vlasy zabalte do ručníku a masku nechte působit minimálně deset minut. Pak ji důkladně smyjte vlažnou vodou.

Co byste však vlasům v zimě rozhodně měli dopřávat, jsou kvalitní kondicionéry, nejlépe hloubkové, ale doporučují se i bezoplachové, a také vlasové masky.

Výjimečnou péči v podobě vlasové masky si v zimě dopřávejte jednou týdně. Podle některých odborníků vlasům obzvláště prospívají masky s kokosovým olejem. 

Pravidelná hloubková regenerace pomůže i v boji proti krepatění a elektrizování vlasů.

Fénování a žehlení? Vraťte se k přirozenosti

Zatímco lehké napařování dělá v zimě vlasům dobře, fén a žehličku na vlasy nechejte raději v zásuvce. Pokud je budete používat, proces vysušování vlasů, který začal mráz, vítr a suchý vzduch, tím završíte a cesta k polámaným vlasům bude volná.

Jednorázová koupací čepice má všestranné využití
Malý zázrak z hotelové koupelny má spoustu využití. Můžete si ho odnést s sebou

Nejlepší je nechat vlasy uschnout volně na vzduchu. Že máte málo času? Myjte si vlasy večer, aby měly dostatek času uschnout.

„Sušení bez tepla pomáhá udržet vlasy lesklé a zdravé. Přijměte přirozený vzhled svých vlasů a sušte je na vzduchu, kdykoli je to možné,“ nabádá web Hair club. Namísto vlnění nebo narovnávání vlasů zkuste copánky, drdůlky či jiné vlasové kreace.

Základem je zdravá strava

Rozhodně však nevycházejte s vlhkými vlasy do mrazivého počasí. Mokré vlasy jsou totiž  náchylnější k poškození než vlasy suché a v mrazu by mohly zmrznout a polámat se. 

Trochu překvapivou metodou, jak zabránit vysušování vlasů, je zvlhčovač vzduchu. „Vnitřní vytápění způsobuje, že vzduch v domě je velmi suchý a vytahuje z vlasů vlhkost. Zvlhčovače pomáhají rehydratovat vzduch, a vlasy tak opět mohou vypadat zářivě,“ píše Hair club.

Takže i když fénování v zimě vlasům neprospívá, je lepší si vlasy vyfoukat, než je nechat zmrznout.

Protože v zimě se vlasy mohou snadněji mechanicky poškodit, potřebují častější kontrolu a zastřihování konečků, aby se nelámaly a netřepily.

Kromě povrchové péče a ochrany však vlasy potřebují i výživu zevnitř. Základem je zdravá strava a hodně vody. Stejně jako tělo i vlasy potřebují vitamíny, minerály a bílkoviny, aby prospívaly, a ke své hydrataci vyžadují, aby člověk měl dostatečný příjem tekutin.