Naše domácnost je často plná velmi užitečných přírodních prostředků, které jsou levné a snadno dostupné, ale o jejich širokém způsobu využití nemáme ani potuchy. Jen těžko například najdete někoho, kdo by doma neměl jablečný ocet.

Síla jablečného octu:

Zdroj: Youtube

Je účinným pomocníkem nejen při úklidu domácnosti, ale i skvělým přírodním lékem na řadu neduhů včetně plísně na nohou, bradavic a zapáchajících chodidel. Ocet ale dokáže ulevit i od křečí, zatočí s celulitidou a pomůže v péči o popraskané paty.

Proti zápachu a plísni na nohou

Mnoho lidí bojuje se zapáchajícími chodidly. Obzvlášť v letních měsících, kdy se naše chodidla potí v uzavřené či nekvalitní obuvi, můžou vydávat silný zápach, který nám často nedovolí se v přítomnosti jiných lidí zout. Může to způsobovat růst bakterií, pro které je v teplých vlhkých botách ideální prostředí, ale také plísňové infekce, které si přineseme z bazénu.

Bradavice jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže.
Jak na nakažlivé bradavice. Léčba není jednoduchá, dá se jim ale vyhnout

„Od plísňových, ale i bakteriálních infekcí, vám může pomoci koupel v octové vodě. Díky tomu, že je ocet antibakteriální, může vám koupel v něm pomoci zabít bakterie, nebo plísně, které k zápachu nohou nemálo přispívají. Stačit by mělo namáčení po dobu 10 až 20 minut,“ radí web Medical News Today.

Dodává však, že před i po koupeli je potřeba nohy omýt mýdlem a čistou vodou.

Bojuje proti bradavicím

Plíseň na nohou však není to jediné, co můžete po návštěvě přeplněného bazénu zanedlouho objevit na svých chodidlech. Jednou z hlavních hrozeb zůstává nákaza bradavicemi, jejichž léčba může být komplikovaná. Díky vysoké infekčnosti se však můžeme především v místech, kde chodíme bosí, jako jsou bazény, koupaliště a veřejné sprchy, velice snadno nakazit.

Koupel v jablečném octě s vodou prospívá pokožce nohou a zbaví vás plísně i bradavic.Koupel v jablečném octě s vodou prospívá pokožce nohou a zbaví vás plísně i bradavicZdroj: Shutterstock

„Jablečný ocet dokáže kůži vysušit, čímž může pomáhat v boji proti bakteriím, ale je i skvělou domácí léčbou bradavic. Stejně si umí poradit například i s akné,“ říká na webu Womens Health Mag, který se věnuje ženskému zdraví, doktorka Navya Mysore.

Zatočí s celulitidou

A to není zdaleka všechno, co jablečný ocet dokáže. Podle magazínu, který se věnuje kráse a zdraví nohou Legology dokáže jablečný ocet bojovat i s celulitidou.

„Připravte si tělový zábal smícháním stejného množství jablečného octa a destilované či filtrované vody. Namočte do roztoku bavlněný hadřík, přiložte na oblast celulitidy, zabalte do potravinářské folie a ručníku a nechte dvě hodiny působit,“ radí specialista na krásu nohou.

Díky obsahu draslíku, vápníku a hořčíku však může jablečný ocet pomáhat i prostřednictvím masáže.

„Vyplavuje totiž přebytečné toxiny a reguluje zadržování vody kolem stehen a boků. Masírujte problematickou oblast a následně nechte půl hodiny působit Poté opláchněte vodou,“ doporučuje Legology.

Ulevuje od bolesti

A pokud se potýkáte s nočními křečemi nohou, může být jablečný ocet tím, co vám od bolesti uleví. Je to díky obsahu draslíku, který může podle webu Amazing Solutions předcházet křečím nohou.


Nahrává se anketa …

„Rozpusťte dvě lžičky organického jablečného octa v kapce medu a vypijte. Tato směs nebude tím nejlepším nápojem, který jste kdy ochutnali, ale může snížit problémy s křečemi v nohou. Ujistěte se však, že používáte kvalitní a nefiltrované výrobky. Obsahují totiž vlákna bílkovin, enzymů a přátelských bakterií, které poskytují další zdravotní výhody,“ doporučuje web, který radí, jak se zbavit bolestí přirozeně.

Mějte ale na paměti, že pokud jde o jakoukoliv zdravotní komplikaci, vždy je vhodné navštívit lékaře, pokud se váš stav nelepší, nebo se dokonce horší.

Řeší popraskané paty

Stejně, jako se staráte o pleť na své tváři, měli byste se starat i o svá chodidla. Bez dostatečné péče má kůže na chodidlech, a zejména na patách, tendenci vysychat a praskat, což je nejen nevzhledné, ale časem i velmi bolestivé. Jednou z cest, jak se suché a hrubé kůže zbavovat, je pravidelně koupat nohy v jablečném octě.

„Aktivní a prospěšná složka v jablečném octě se nazývá kyselina octová a má schopnost pomalu rozkládat i velice silnou kůži,“ vysvětluje pedikérka Jacqueline Sutera na zdravotnickém webu Well and Good.

Když nohy nepřestanou zapáchat ani po důkladné hygieně, něco není v pořádku.
Jak se zbavit páchnoucích nohou? Dejte do ponožek kočkolit a dětský pudr

Smíchejte proto stejný díl jablečného octa, teplé vody a epsomské soli. Namočte do lázně nohy na 20 minut a poté opláchněte a naneste tea tree nebo eukalyptový olej, který působí antimykoticky. Nechte 10 minut působit a následně pomocí pemzy odstraňte odumřelou kůži.

Postup, jak si doma připravit octovou lázeň:

*V lavoru na nohy smíchejte 250 mililitrů jablečného octa a přidejte půl litru teplé vody. Opakujte stejný poměr, dokud nebude vaše nádoba plná.

*Následně vložte do lavoru nohy na 10 až 20 minut a relaxujte.

*Nohy poté opláchněte mýdlem a teplou vodou.

Postup můžete opakovat denně nebo dokud problémy s chodidly nezmizí.