Takzvané sajdkáry mají své velké kouzlo. Na pohled vybízejí ke klidným výletům do přírody s někým z blízkých ve vozíku na místě spolujezdce. Můžeme je třeba znát z filmů o druhé světové válce.

Němci je tehdy hojně využívali, protože motocykl s postranním vozíkem byl v té době skvělým malým vozidlem, které dokázalo za krátký čas překonat větší vzdálenost ve více než dvou lidech. Výhodou byla přeprava více osob nebo dokonce materiálu.

  • Jak se řídí motocykl s postranním vozíkem, můžete vidět ve videu:
Zdroj: Youtube

U nás se v minulosti vyráběly motocykly Jawa s postranním vozíkem, které můžeme občas vídat na silnicích dosud. V současné době patří mezi nejznámější výrobce těchto strojů ve světě například značka Ural. Specialitou těchto motorek jsou postranní vozíky s připínatelným pohonem kola vozíku, takže se výrazně zlepšuje jejich průjezdnost složitým terénem.

Proč obliba sajdkár klesla a dnes je můžeme vídat spíše jako kuriozitu? Jedním z důvodů je technika jízdy, která je naprosto odlišná než u běžných motorek. Může za to asymetrie takového stroje, takže se hůře řídí. Zatímco u sólo motocyklu můžeme při průjezdu zatáčkou motocykl naklonit a řídítky snadněji pohybovat ve směru jízdy, u sajdkáry je ovládání složitější.

Ilustrační foto: Jízda na motorce se spolujezdcem má svá pravidla
Jízda na motorce se spolujezdcem má svá pravidla. Vyvarujte se zbytečných chyb

Motocykl s postranním vozíkem nelze v zatáčce naklonit, proto je důležité pro bezpečnou jízdu do prudkých zatáček nedivočit a ubrat plyn. Zejména při zatáčení doprava, tedy ve směru vozíku, je na místě zvýšená opatrnost, aby nedošlo ke smyku.

Vliv na chování stroje v zatáčkách má také to, jestli je vozík naložený nebo prázdný. Chce to cvik a cit řidiče pro zatáčení na obě strany. Řidiči sajdkár vzhledem k specifickému chování svých strojů nepatří mezi nejrychlejší motorkáře na cestách.

Vespa GTS Super 300 Rosso Coraggioso.
Vespa je stylová hvězda mezi skútry. Zajímavé modely najdete i v nabídce bazarů

Složitější je to také s parkováním takového stroje doma v garáži. Vzhledem k rozměrům motorky s postranním vozíkem se tak můžete připravit o jedno parkovací místo pro automobil.

A také se s postupem času zmenšila nabídka těchto strojů na trhu, protože výrobci motorek je do svého programu pro jejich klesající oblibu už nezařazují. Svou roli sehrál postupem času také rozvoj automobilizmu, který při přepravě více osob sajdkáry nahradil.