Tomáše Gromana, bývalého policistu, obžalovaného z pokusu těžkého ublížení na zdraví za vytlačování vozidla ze silnice, v pondělí Krajský soud v Plzni opět zprostil viny.

„Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal obžalovaný,“ konstatovala v rozsudku soudkyně krajského soudu Ivana Růžičková.

Tomáš Groman u hlavního líčení tvrdil, že si žádného vytlačování nevšiml a že za volantem seděl jiný muž. Ten však už zemřel. Nepodařilo se tedy prokázat, kdo audi se čtyřčlennou posádkou řídil.

Tomáš Groman podle obžaloby 23. května 2013 agresivní jízdou na Chebsku vytlačoval se silnice opakovaně terénní toyotu, kterou řídil David Schovánek a jeli v ní další tři lidé. Za obcí Stará Voda ve směru na Mariánské Lázně byl opětovně nucen vjet s toyotou až na pravou krajnici a pak se agresorovi snažil ujet, ale audi na něj najíždělo v rychlosti 170 kilometrů v hodině a vytlačovalo ho mimo silnici. David Schovánek při incidentu pravděpodobně zabránil vážné havárii.

„Nestala se jen v důsledku včasné a rychlé reakce řidiče, díky jeho bohatým řidičským zkušenostem, praxi při řízení závodních vozidel na okruzích a správným vyhodnocením nastalé situace,“ uvádí se v obžalobě.

Znalci během hlavního líčení upozornili, že v případě nehody mohla vzniknout zranění minimálně v podobě zlomenin končetinových kostí, zlomenin klíčních kostí a horních žeber. K případu zavolala policii Jitka Urbanová, která cestovala v toyotě.

Za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozilo bývalému policistovi až osm let vězení. Včerejší verdikt není pravomocný, obžalovaný se sice vzdal práva na odvolání, ale žalobce si nechal lhůtu na vyjádření.

Krajský soud v Plzni Tomáše Gromana obžaloby zprostil už letos v únoru, ale Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednávání případu.