S policejní eskortou se v úterý vrátil z Velké Británie pětačtyřicetiletý muž z Nejdku, který se na Karlovarsku dopustil násilné trestné činnosti. Policisté z oddělení doprovodu letadel jej hned na letišti předali do rukou kolegů, kteří jej bez zdržování umístili ve vazební věznici na Pankráci. Velká Británie je podle zkušeností kriminalistů – pátračů karlovarského územního odboru policie zemí, kde se čeští lumpové nejčastěji schovávají před spravedlností.

„V současné době se v zahraničí schovává asi 60 lidí z Karlovarska,“ konstatoval Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů. Přibližně tři čtvrtiny z nich jsou podle jeho slov zřejmě v Anglii, zbytek pak v dalších státech, jako je Francie či Španělsko.

Jaký je postup policistů v okamžiku, kdy vznikne podezření, že se pachatelé trestné činnost zdržují na území jiného státu? „Pokud máme takový podnět, vyžádáme si u soudu vydání takzvaného evropského zatýkacího rozkazu. Ten se vztahuje na země Schengenského prostoru, pro další státy platí mezinárodní zatýkací rozkaz. Evropský zatýkací rozkaz pak zašleme na národní centrálu Sirené, kde jej zavedou v jazykových mutacích do mezinárodního informačního systému. Pokud hledaného vypátrají policisté té které země, musí ještě místní soud vydat příkaz k vydání do České republiky,“ odpověděl Pavel Valenta.

Na Karlovarsku je vydán evropský zatýkací rozkaz na 11 osob, mezinárodní zatýkací rozkaz se v současné době týká jedné osoby. Pětačtyřicetiletý muž z Nejdku, kterého vypátrali britští policisté, je pro karlovarské pátrače patnáctým člověkem, kterého se od počátku letošního roku podařilo zadržet v rámci mezinárodní spolupráce.

Poněkud složitější je situace v případě cizinců, zejména Asiatů, po kterých pátrají čeští policisté. „I v tomto ohledu se ale situace zlepšuje. Některé země už mají styčné důstojníky, kteří českým pátračům pomáhají při hledání cizinců,“ doplnil Pavel Valenta.